„Védjük meg az al-Akszát!” – nem először uszítanak ezzel a jelszóval erőszakra a palesztin társadalomban, arra azonban eddig nem volt példa, hogy ezt a csatakiáltást egy nyugati kormány hivatalos diplomáciai kezdeményezéssé emelje. A héten ez is megtörtént, miután Franciaország az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordult a hetek óta zajló palesztin terrorhullám kapcsán. Párizst láthatóan nem zavarják a tények, hogy a szeptemberi zsidó ünnepek óta elkövetett több tucat, késekkel, húsvágó bárddal, járművekkel és lőfegyverekkel merényletet elkövetők kivétel nélkül palesztinok voltak, míg a támadások áldozatai szintén kivétel nélkül izraeliek.
A célpontok nemcsak zsidó katonák és civilek voltak, hanem vallási szimbólumok is: több száz fős palesztin tömeg felgyújtotta József pátriárka sírját, már azt, ami megmaradt belőle az előző 2000-es rombolás után (lásd keretes írásunkat). Józsefet egyébként Juszuf néven az iszlám is prófétaként tiszteli, ám ez a nabluszi csőcseléket cseppet sem zavarta meg abban, hogy az Iszlám Állam ninivei és palmürai műkincsrombolását továbbgondolva, nemcsak múltbeli régészeti emlékeket, hanem jelenleg is zarándokok ezrei által látogatott szent helyet pusztítsanak el.
Ilyen előzmények után meglepő a francia kormány reakciója: a Biztonsági Tanács előtt Izraelt tennék felelőssé az erőszakhullámért, mármint azért, mert a támadások elkövetői közül az izraeli rendőrség és biztonsági erők többeket likvidáltak. A József sírja elleni támadásból pedig azt a következtetést vonták le, hogy az izraeliektől kell megvédeni a legfontosabb jeruzsálemi szent helyet.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »