hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Magyarics Tamás az amerikai–magyar kapcsolatok 200 évéről
Barátság,  illúziók nélkül

2014. 11. 06.
„Nincs személyes tanácsadói szerepem a Miniszterelnöki Hivatalban” – így reagált a Hetek kérdésére Magyarics Tamás Amerika-szakértő a sajtóhírre, miszerint Orbán Viktor éppen az ő könyvét tanulmányozza az amerikai külpolitika mélyebb megértéséhez. A 2011 óta Írországban nagykövetként szolgáló Magyarics több mint 700 oldalas könyve, Az Egyesült Államok külpolitikájának története címmel szeptemberben jelent meg. A kötetből is kiderül, hogy Washington nem tekintette, és ma sem tekinti érdekszférájának Magyarországot, bármennyire szerettük volna ezt például 1956-ban: „A közép-európai térség önmagában soha nem volt fontos az amerikai politika számára. Mindig akkor értékelődött fel a régió, amikor a geopolitikai érdekek is szerepet kezdtek játszani” – mondja Magyarics Tamás.

Az amerikai–magyar kapcsolatok az elmúlt hetekben a kitiltási ügy kapcsán a figyelem középpontjába kerültek, így könyve – bár természetesen ezzel a napi aktualitással nem foglalkozik – segíthet a párbeszéd és egymás jobb megértésében. Személyesen is kért tanácsot öntől a kormányfő?
– Nem. Megtisztelő, hogy a könyvem eljutott a miniszterelnök úrhoz, de ezen túlmenően személyesen nem kerestek meg tanácsokért. Nagykövetként a szokásos diplomáciai úton küldöm a jelentéseimet, amelyek elsősorban Írországgal és az Európai Uniót érintő kérdésekkel foglalkoznak. Nincs személyes tanács­adói szerepem a Miniszterelnöki Hivatalban.

A most zajló vita – különösen az azt kísérő némely reakció – felhívta a figyelmet arra, hogy milyen mély félreértések és előítéletek rögzültek Amerikával kapcsolatban a magyar közvéleményben. Pedig ezek a kapcsolatok szinte egyidősek az Egyesült Államokkal. Hogyan fedezte fel egymást a két ország?

– Magyarországon előbb ébredt fel az érdeklődés az Egyesült Államok iránt, mint viszont. Az amerikai politikai berendezkedés már a reformkorban élénk érdeklődést váltott ki idehaza. Több magyar utazó járt a tengerentúlon, akik beszámolót készítettek élményeikről, köztük Bölöni Farkas Sándor és Haraszthy Ágoston. Az akkoriban induló lapokban is rendszeresen megjelentek Amerikával kapcsolatos hírek, szinte mindig pozitív kicsengéssel.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!