Az egyik legrangosabb közvélemény-kutató intézet, a Barna Group rendszeresen vizsgálja a Biblia megítélését az amerikai társadalomban. Október végén megjelent friss kutatásuk egyik megállapítása szerint a millenniumi nemzedék véleménye az eddigi legszkeptikusabb a keresztény Szentírásról. A Barna Group az American Bible Society és az InterVarsity Christian Fellowship támogatásával azt vizsgálta, hogy a kereszténység változó megítélése miként befolyásolja ennek a korosztálynak a Bibliával való kapcsolatát.
A millenniumi nemzedék (más néven Y generáció) az 1980-as évektől egészen 2000-ig születetteket foglalja magába. A teszteket online lehetett kitölteni, 1000 18–30 év közötti, különböző világnézeti alapon álló fiatal válasza adta a kutatás alapját. A tanulmány elsősorban az „Y generáció” hitét, előítéleteit és a Bibliához fűződő viszonyát kívánta feltérképezni a korosztályon belül.
A hívők kitartanak
A gyakorló hívő fiatalok továbbra is tradicionálisan, szó szerint értelmezik a Bibliát. Amikor a Szentírásról van szó, a gyakorló keresztények (azok, akik kereszténynek vallják magukat, és havonta legalább egyszer elmennek templomba vagy gyülekezetbe, valamint a keresztény hitet az életvitelük szerves részeként határozzák meg) hagyományőrzőnek tekinthetőek, és továbbra is nagyra becsülik a Bibliát.
A hívők szinte egységesen úgy vélik, hogy a Biblia tartalmazza mindazt az információt, amire egy tartalmas, minőségi élethez szükség lehet (96 százalék). Ugyanekkora arányban gondolják azt, hogy a Biblia Isten beszédének kinyilatkoztatása.
A többség álláspontja szerint a Bibliában Isten szava jelenik meg, és szó szerint kell értelmezni. A hívő nyilatkozók közel 40 százaléka véli úgy, hogy a Szentírás Isten által inspirált és hibátlan, de néhány részt a szó szerinti értelmezés helyett szimbolikusan kell érteni. Csekély kisebbség (11 százalék) gondolja azt, hogy a Biblia isteni eredete ellenére tartalmaz ténybeli és történelmi tévedéseket.
A válaszadó hívők jelentős többsége (71 százaléka) számára az erkölcsi értékrend legfőbb forrását is a Biblia jelenti. Azon keresztények közül, akik abszolút igazságként tekintenek a Bibliára, 10-ből 4-en vallják, hogy a Szentírás az alapja és a mintája is a morális meggyőződésüknek. Erkölcsi forrásként második helyen az egyház áll (16 százalék), a harmadikon pedig a szülők által közvetített értékek (14 százalék).
A tanulmány azt is vizsgálta, hogy a keresztény hitéletben a Bibliát mennyire ítélik fontosnak a millenniumi nemzedék tagjai. A megkérdezett nem hívő Y generációsok a bibliatanulmányozás és más egyházi tevékenységek között nem tettek különbséget. Viszont a gyakorló keresztények nagy része úgy nyilatkozott, hogy a Biblia tanulmányozása fontosabb, mint más hitéleti cselekedetek gyakorlása. Például a keresztény fiatalok 55 százaléka véli úgy, hogy a folyamatos bibliaolvasás fontosabb, mint az egyházi rendezvényeken való részvétel, 49 százalék pedig az imádkozás elé helyezi. Ezek tükrében megállapítható, hogy a hívő fiatalok körében a hitgyakorlás területén a Biblia kiemelkedően fontos, ha nem a legfontosabb.