A huszonöt éves osztrák Thomas Neuwirth, művésznevén Conchita Wurst, a dalverseny majd hatvanéves történetében a negyedik legnagyobb pontszámmal aratott könnyes-konfettis diadalt. A győztes azt üzente a kritikusoknak, hogy „a verseny éjszakája mindazok ünnepe volt, akik hisznek a béke és szabadság jövőjében. Tudjátok, hogy kik vagytok – egységben vagyunk, és nem lehet minket megállítani”. Mértékadó vélemények szerint sem énekhangja, sem a Főnix felemelkedése című szám nem magyarázza azt a cunamiszerű támogatást, ami már a szavazás alatt erősödött, majd a győzelmi pillanatban euforikus népünnepéllyé magasztosult. De akkor mi történt a dán fővárosban?
A Koppenhágából közvetített grandiózus gálán huszonhat európai ország versenydala hangzott el. A dalfesztivál, hasonlóan az olimpiákhoz vagy a focivébékhez, az egyéni teljesítményeken túl mindig a részt vevő országok valós vagy vélt karakteréről sejtet valamit, a nézők jó része nemzeti érzelmeket él át, melyek sokszor túlzott indulatokat gerjesztenek. Bár még ez is jobb, mintha a kérdéses felek háborúznának.
Az énekesek tudják, hogy mind szimbólumok a világ legnézettebb dalversenyén. Gyakran hazájuk valamilyen jellegzetes „brand”-jével (népviselet, hangszer stb.) keltenek feltűnést, majd ezt modern popelemekkel keverik, hogy a figyelmet a növekvő ingerküszöb miatt valahogy magukra irányítsák. Nem ritkaság már a népdalba oltott rap, a kendős nagymamák rockja és ahogy a lengyelek most próbálkoztak: a népi zsánerbe oltott nyílt szexualitás (amivel idén nem sokra mentek). További erős irányzat a fesztiválokon a flitter, a suhogó selymek varázsa a jó öreg szintipopos eurodiszkóval nyakon öntve, a Modern Talking köpönyegéből előbújva; ezt most a román és az ukrán versenydalok példázták. És idén is megérkeztek a hömpölygő-romantikus balladák. A norvégok szolid „favágója” ezt a vonalat igényesen, míg a macedónok kétméteres óriása kissé endékás-esztrádosan hozta. Neuwirth (Conchita) produkciója nagyjából ez utóbbi csoporthoz társult. A krémszínű nagyestélyibe bújtatott teátrális „díva” már az elődöntőben hangos ovációt aratott.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »