Gabrielével szemben lopás, Sciarpellettivel szemben bűnsegédlet gyanújával emeltek vádat. A per a szóvivő tájékoztatása szerint legkorábban szeptember végén fog megkezdődni. A vatikáni törvények szerint az inast egy és hat év közti szabadságvesztésre ítélhetik, ha bűnösnek találják, de a szóvivő nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy a pápa kegyelemben részesíti a férfit.
Az inast májusban vették őrizetbe, mert a Vatikánban tapasztalható korrupcióról, kontár irányításról, a szentszéki megrendeléseknél tapasztalt nepotizmusról, valamint a Vatikán bankjának nevezett IOR vezetésében meglévő széthúzásról szóló dokumentumokat csempészett ki a pápai államból. (Vendetta a pápa ellen. Hetek, 2012. június 1.)
„Biztos voltam benne, hogy egy sokk... üdvös dolog lenne, amely segítene visszatéríteni az egyházat a jó útra" - mondta vallomásában Gabriele. A férfi ezért elkezdte lemásolni és kiszivárogtatni a dokumentumokat. Eredetileg csak figyelmeztetésnek szánta az akcióját, de - mint mondta - hamarosan „elérte azt a pontot, ahonnan már nem volt visszatérés, és nem tudta többé visszafogni magát".
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »