Azok száma pedig, akik zaklatásnak, vallatásnak és bebörtönzésnek vannak kitéve hitük miatt, százmilliósra becsülhető. Az intézet évről évre beszámol a világ összes táján élő keresztények helyzetéről. A jelentésben 50 ország szerepel, azok, amelyekben a keresztények helyzete – vallási hovatartozásuk miatt – a legkritikusabb.
Az emberi jogi központ 2010-es jelentése szerint Észak-Koreában üldözik a legkegyetlenebbül a keresztényeket:
a jelentésből kiderül, hogy időről időre vegyi és biológiai fegyverkísérletekhez is felhasználják a hívőket. A kommunista ország egy évvel később sem javított az eredményein: az idei, 2011 januárjában publikált legfrissebb jelentésben is az első helyet foglalja el Kim-Dzsong Il diktatúrája. A WWL információi szerint azonban annak ellenére, hogy a hívőket folyamatosan üldözik, munkatáborokba kényszerítik, valamint számos esetben halálra is ítélik, a kereszténység lassan, de biztosan növekedik.
Az üldözők listájának második helyét az Iráni Iszlám Köztársaság foglalja el, majd hét másik muzulmán ország követi: az ötven országot tömörítő lista összességében arról árulkodik, hogy a muzulmán országokban élő keresztények sanyarú sorsra vannak ítélve. Iránban kritikus a keresztények sorsa: 2010-ben a hatóságok több száz keresztényt börtönöztek be. Vezetőiket a titkosrendőrség is figyeli, időnként elhurcolja és összeveri. Az Iráni Iszlám Köztársaságban a muzulmán jog, a saria van érvényben: aki elhagyja hitét, arra halál vár. 2010-ben egy férfit a saját családja vert agyon, mert nem volt hajlandó elhagyni új, keresztény hitét.
A harmadik helyre befutott Afganisztánban egy képviselő követelte a parlamentben keresztény hitre tért muszlimok kivégzését, az ülésterem forró hangulata azonban az utcára is kiszivárgott: tömegek skandáltak halálos fenyegetéseket, és azt követelték, hogy a kormányzat toloncoljon ki minden keresztény szervezetet az országból. Augusztusban pedig iszlamista fegyveresek keresztény szociális munkásokat gyilkoltak meg.
Szaúd-Arábiában is sanyarú sors vár minden keresztényre. Az arab királyság csak az iszlámot fogadja el vallásként, aki nem muzulmán, annak nem jár sem jogi, sem egyéb védelem. A jogrendszer itt is a sarián alapul, a megkeresztelkedő muszlimokra, amennyiben nem térnek vissza a vallásukba, halál vár. A nyilvános vallásgyakorlás kizárólagos mohamedán jog; ha keresztény ilyet tesz, akkor az börtönbüntetést, ostorozást, kínzásokat, illetve kitoloncolást vonhat maga után.
Szomáliában tarthatatlanná vált a hívők sorsa: 2010-ben nyolcan mártírhalált haltak, az ország keresztény lakosságának egynegyede pedig elmenekült. Az anarchiában és polgárháborúban pusztuló országot iszlamista milíciák is terrorizálják. Az átmeneti kormányzat egyik legfőbb ellenfele a Hizbul Iszlám, valamint az Al-Shabab terrorcsoport. Ez utóbbi szervezet minden befolyása alá vont területen az iszlám jogot vezette be,
és taktikája látszólag hatékonyan tisztítja meg az országot a keresztényektől.
Az apró, muzulmán hitű Maldív-szigetek is prominens helyet szerzett magának. Az iszlám itt sem tolerál semmilyen egyéb hitet: a keresztényeket szisztematikusan üldözik. Minden, ami nem muzulmán – templomok, keresztény irodalom, különböző vallásgyakorlás – tiltott tevékenységnek minősül, így ez az ország egyike lehet a legkevésbé evangelizált térségeknek.
Irak a rendszeres keresztényellenes terrorcselekmények ellenére is „csak” a nyolcadik helyet foglalja el a listán. 2009 decembere óta több véres bombatámadást hajtottak végre iszlamista fegyveresek a helyi keresztény közösségek ellen: Moszul templomai voltak az első célpontok. A támadások után a város keresztény lakosainak mintegy fele elmenekült. Ezt követően egy keresztény diákokat szállító buszt robbantottak fel terroristák: hárman azonnal meghaltak, 180-an megsebesültek, sokan közülük egy életre lebénultak. Október végén egy iszlamista csoport egy egyházi szertartás alatt csapott le egy templomra Bagdad közepén: 58 halott, 60 sebesült. A véres mészárlás azonban nem fejeződött be: iszlamista fegyveresek újabb bombatámadásokat követtek el keresztények ellen Moszulban, Bagdadban és Kirkukban.
A WWL szerint eddig már legalább 334 ezer keresztény menekült el az országból, ahol a nyugati jelenlét csökkenését az iszlamista csoportok kihasználják, és igyekeznek elüldözni minden hívőt az országból.
A keresztényeket üldöző államok mellett érdemes szót ejteni a nemzetközi iszlamista terrorizmusról is. 2010-ben az al-Kaida iraki szárnya, az úgynevezett Iraki Iszlám Állam hadat üzent a kereszténységnek. (Véres üzenet Alexandriából. Hetek, 2011. január 7.) Az ürügy, legalábbis a terrorszervezet közleménye szerint, az volt, hogy az egyiptomi koptok állítólag fogva tartanak két korábbi keresztény, de később iszlám hitre áttért nőt. A terrorcsoport megfenyegette a pápát, valamint minden keresztény szervezetet. 2011 első órájában pokolgép kaszabolta le az alexandriai kopt székesegyház hazafelé igyekvő híveit: 21 halott, mintegy száz sebesült. A merényletet követően iszlamista csoportok az internet segítségével világszerte további gyilkos akciókkal fenyegették meg a keresztény közösségeket.