A nagykereskedő Fritz Hess legidősebb fia, Rudolf az egyiptomi Alexandriában született 1894 áprilisában. Alig öt évvel volt fiatalabb annál az embernél, akinek 1920-ban teljesen alárendelte az életét. Adolf Hitlerről van szó. Hess tizennégy éves volt, amikor a család visszaköltözött Németországba. Az általános iskolát Alexandriában végző fiú lakóhelyükön, Bad Godesbergben járt középiskolába. Noha leginkább a csillagászat érdekelte, apja egy svájci kereskedelmi iskolába küldte tanulni. Feltett szándéka volt, hogy a fia majd követi őt a családi vállalkozásban.
A történelem azonban közbeszólt. 1914-ben kitört az első világháború. Hess is bevonult mint önkéntes a 7. Bajor Gyalogos ezredbe. A háború számos frontján harcolt, több sérülést is szerzett, és kitüntették a másodosztályú Vaskereszttel. A háborús vereséget követően csatlakozott több militarista, a versailles-i békével szembeszegülő szervezethez. Politikai aktivitása mellett a Thule Társaság tagjává is lett. Ez a pángermán szervezet a politikai okkultizmus eszközeivel igyekezett megfejteni és befolyásolni a germán faj jövőjét. A misztikus, „völkisch" szervezet kereste a faj megmentőjét, azt a férfit, aki megszabadítja a zsidó-keresztény igából, és újra önmagává teszi a germán népeket. Mindeközben Hess politikai, történelmi és közgazdasági tanulmányokat folytatott a müncheni egyetemen. A geopolitikai ismereteket itt az a Klaus Haushofner oktatta, akinek a kamatrabszolgaságról szóló elméletei később a náci párt gazdasági programjában és retorikájában is feltűntek.
1920-ban Rudolf Hess megtalálta élete értelmét, mégpedig abban a férfiben, aki határozottan meghirdette a gyalázatos béke felszámolását, a németek felemelkedését, a leszámolást a „november 9-ei árulókkal". Amikor először hallotta beszélni Adolf Hitlert, Hess teljesen elkötelezte magát az akkor még csak pályakezdő Führer mellett: szolgálni kezdi, a titkárává válik. Három évvel később mögötte áll, amikor megtörténik a sörpuccs, a müncheni hatalomátvételi kísérlet. Mivel egy SA-alakulatot irányít, hét és fél hónapra ítélik, mesterét a landsbergi börtönbe is elkíséri. Így személyesen van jelen, amikor Hitler megírja a Mein Kampfot. Részt vesz a könyv szerkesztésében és bizonyos részeinek átírásában. A szabadulást követően Hitler újjászervezte a náci pártot, amelyben a propaganda még nagyobb hangsúlyt kapott. Az évenként megrendezésre kerülő pártnapokon Hess az, aki rendszeresen felkonferálja Hitlert.