Magyardombegyház Békés megye legeldugottabb zsákfaluja, amely a rendszerváltás óta lassan, de biztosan lépeget az elnéptelenedés útján. Hiába a remek termőföld, ami a maga 48 aranykoronás mutatójával az egyik legkiválóbb föld messze a vidéken, mára mindössze 120-an lakják a települést.
„2010 szeptemberében a Parlament elé mentünk koldulni, hogy így tiltakozzunk, miután kikapcsolták nálunk az internetet és a telefont. Az önkormányzat bankszámlája üres volt, a falu szó szerint fizetésképtelenné vált, nem kaptunk pénzt az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került települések pályázatán sem, így több mint 8 millió forintos adósságunk volt már. Nem tudtuk fizetni a közüzemi számlákat, tartoztunk a háziorvosnak, valamint a segélyekkel és a bérekkel is elmaradásban voltunk” – mondja Dús Ildikó polgármester, aki már annak idején is a település vezetője volt. A koldulásban nem voltak sikeresek, nem kaptak pénzt, sőt, a rendőrség illegális demonstrációnak nyilvánította a megmozdulást, és véget vetett neki.
Az adósságrendezés a következő évben lezárult, de a falu legnagyobb gondja, a munkanélküliség továbbra is komoly gondot okozott. A környék minden településén beindult az új kormány által „felturbózott” közmunkaprogram, de ebben akkor még nem vehettek részt azok a települések, ahol adósság állt fenn. A kreativitás azonban megtalálta az utat ebben a helyzetben is: a polgármester egy pályázati lehetőséget célzott meg, másfél millió forintból felújíthattak egy épületet, ha állattenyésztésbe fognak.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »