Menekültek, csicskák, közmunkások – Nemzeti konzultáció hét tételben – ezzel a címmel jelent meg Tódor János oknyomozó újságíró legújabb kötete, mivel a szerző szerint ilyen kérdésekről sem ártana valódi nemzeti konzultációt tartani. A közölt riportok hét téma mentén láttatják a vidéki Magyarország elmúlt tíz évét, illetve az ott élő, legkiszolgáltatottabb és legkevésbé látható csoportok helyzetét. Olvashatunk többek közt szociális otthonok lakóiról, csicskákról, közmunkásokról, eladósodott játékfüggőkről, a hűbérúrként viselkedő érpataki expolgármesterről, felzárkóztatásba terelt nincstelen cigányokról vagy épp a határmenti településeken élőkről a menekültválság idején.
A riportok alanyai többnyire olyan vidéki „kisemberek”, akikkel szemben rendszerszinten zajlanak súlyos visszaélések, jogsértések, méghozzá jellemzően az illetékes rendvédelmi vagy közigazgatási szervek tudtával és hallgatólagos beleegyezésével. A bemutatott történetek nem egyediek, hanem sorstársak több százezres tömegét érintik országosan. Négy évtizedes tényfeltáró újságírói tapasztalattal a háta mögött Tódor Jánosnak meggyőződése, hogy a vidéki Magyarország egy olyan szürreális világ, ahol a jogállamiság véget ér, ahol teljesen esetlegesen, kontrollálatlanul zajlanak a dolgok, így aztán a könyvbéli jelenségeknek is az abszurditás ad közös nevezőt.
„Minden szinten félfeudális, provinciális viszonyok jellemzik a kistelepüléseket. Hogy valóban ilyen lenne a vidék Magyarországa? Én sokakkal együtt így látom, sőt, még annál is borzasztóbbnak, mint ahogy megírtam. A nagyvárosi civilizáció számára ez egy ismeretlen, megfoghatatlan és egyben érdektelen világ. Nemcsak pártállás szerint jellemzi szélsőséges megosztottság a társadalmat, hanem vidék–város viszonylatban is, és a vidék nem számít. A média sem foglalkozik vele, egyrészt azért, mert senkit sem érdekel a téma, másrészt azért, mert helybéli újságíróként senki nem mer foglalkozni a visszaélésekkel” – reagált kérdésünkre Tódor János, aki maga Somogy megyében él, és hónapokig, sőt, nem egyszer évekig nyomoz olyan témákban, mint például a hírhedtté vált érpataki polgármester viselt dolgai vagy a romagyilkosságok háttere. (A romagyilkosságokról írt tényfeltáró könyvéről tavaly februárban írtunk: Halálos rendszerhibák – A romagyilkosságok és az igazságszolgáltatás. Hetek, 2018. február 23.)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »