A 2006 óta folyó Global Emotions kutatás keretében a Gallup közvélemény-kutató intézet tavaly 140 országban 151 ezer embert kérdezett meg aktuális érzelmi állapotáról. Tíz kérdést tett fel arról, mennyiben élte meg pozitívan, illetve negatívan az előző napot: jól érezte-e magát; környezete tisztelettel bánt-e vele; mosolygott, nevetett-e; tanult vagy csinált-e valami érdekeset, vagy épp ellenkezőleg: voltak-e fizikai fájdalmai; haragudott, aggódott, szomorkodott vagy stresszelt-e valamin.
Bár globális átlagban még mindig azok vannak a legtöbben, akiknek sok pozitív megtapasztalásuk volt, a negatív tapasztalatok aránya soha nem volt olyan magas, mint most és 2017-ben. A megkérdezettek több mint 70 százalékát érték pozitív élmények, míg a tavalyi 30 százalékos negatív tapasztalati átlag rekordnak számított a kutatás eddigi 12 éve alatt. Kiderült, hogy 2018-ban világszerte minden eddiginél szomorúbbak, dühösebbek voltak az emberek, és tovább növekedett a félelem. Bár a stressz valamelyest csökkent, a legproblémásabbak e tekintetben az amerikaiak és a mediterrán népek, azaz a görögök, albánok, olaszok, portugálok voltak.
Európában hagyományosan a legpozitívabban az észak-nyugati országokban – Dániában, Hollandiában, Svédországban, Norvégiában, az Egyesült Királyságban – érzik magukat az emberek. A jelentés megállapítja, hogy a legnegatívabb érzelmek érthető módon a háborús konfliktuszónák lakóira voltak jellemzőek. Ide tartozik például Afganisztán vagy az afrikai országok egy része, úgymint Csád, Nigéria, Sierra Leone. Hazánk nagyjából átlagos kedélyűnek mondható, bár mosolyból szűkölködünk, és a kelleténél többet stresszelünk.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »