Beke Istvánt 2015. november 30-án, a román nemzeti ünnep előtt egy nappal tartóztatta le a Román Terrorizmus Ellenes Ügyészség (DIICOT) Kézdivásárhelyen. A vád az volt ellene, hogy robbantani készült a másnapi katonai parádén, a gyulafehérvári népgyűlésre emlékező román felvonuláson. A bukaresti táblabíróság helyt adott az ügyészség kérésének, és 30 napra elrendelte a vádlott előzetes letartóztatását. Szőcs Zoltánt egy hónap múlva, külföldi munkavállalásából történő hazatérésekor tartóztatta le a román ügyészség ugyanezzel a váddal. A DIICOT még aznap közleményt adott ki, miszerint Beke Istvánt az alkotmányos rend elleni cselekedetek szándékának és a robbanóanyagokra vonatkozó szabályok megsértésének gyanújával vették őrizetbe. A közlemény szerint a házkutatás során Beke otthonában lefoglalt eszközök alkalmasak voltak arra, hogy román állampolgárokat és javaikat veszélyeztessék. Ezzel indult el az az ügy, ami az erdélyi magyarok szerint az egykori koncepciós perekre emlékeztet, és amelyben két székely fiatalemberből terroristát alkottak a román bíróságok és ügyészségek. Az ügyészség munkáját a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) segítette, amely hosszabb ideig figyelte Beke István vádlottat, mint a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Szervezet romániai csoportjának aktivistáját. Az ügyészség szerint a szélsőségesen nacionalista mozgalom célja a Nagy-Magyarország visszaállítása revizionista-szeparatista eszközökkel, és ennek érdekében akarták a vádlottak elkövetni terrorcselekményüket. A felsorakoztatott bizonyítékok listáján fegyvereknek és pirotechnikai eszközöknek kellene szerepelniük, de laptopot, merevlemezt, magyar zászlót, hatvannégy vármegyés pólókat és tortára való szilveszteri petárdákat foglaltak le – emlékszik vissza Beke Csilla, akivel a férje kálváriájáról beszélgettünk. „A letartóztatást követően hamar kiderült, hogy pontosan megkomponált, a médiát élő közvetítésekkel sokkoló akcióról van szó, amelynek célja a férjem és a családunk megfélemlítése volt. Látványos módon szállították el a városból Bukarestbe, ahol televíziós stábok előtt vitték az ügyészségi meghallgatásra. A forgatókönyvbe valahol hiba csúszott, mert a közel egy évig tartó előzetes letartóztatásokkal, házi őrizetekkel sem tudták elérni, hogy az elsőfokú bíróság egyetértsen az ügyészség beterjesztett vádjaival” – mondja az asszony.
Az elsőfokú ítélet végül két éve született meg, amelyben a bukaresti táblabíróság Szőcs Zoltán és Beke István ügyében tíz hónap és nyolc nap, illetve tizenegy hónap és hat nap letöltendő büntetést szabott ki. A bíróság a terrorizmus vádját nem tartotta elfogadhatónak, a vádlottakat pusztán pirotechnikai eszközökkel elkövetett bűncselekményekért ítélte el, éppen csak annyi ideig, amennyit előzetes letartóztatásban töltöttek, így a kiszabott szabadságvesztést letöltöttnek nyilvánították. Az ítélet ellen akkor mind az ügyészség, mind a vádlottak fellebbeztek. Beke és Szőcs szabadlábra kerültek, a szabadságot azonban csak egy évig élvezhették. 2018 július 4-én a bukaresti legfelsőbb bíróság drámai ítéletet hozott a két terrorizmussal vádolt férfival szemben, öt év letöltendő szabadságvesztésre ítélte őket egy, a kommunizmusban megszokott módszerrel: a legutolsó tárgyaláson módosították a vád besorolását. E szerint Bekét és Szőcsöt nem a közösség elleni merényletre irányuló kísérlet, hanem terrorista cselekedet elkövetése miatt ítélte el a bíróság.
„Nem csodálkozom, de mégis felkészületlenül ért bennünket az ítélet. Ebben az országban bármi megtörténhet, megmutatta a hatalom, hogy azt tesz, amit akar” – nyilatkozta akkor Beke István. Felesége, Beke Csilla szerint férjét és Szőcs Zoltánt azért hurcolják meg, mert kiállt a nemzetéért, a közösségért, az erdélyi magyarságért.