A könnyen és olcsón hozzáférhető pszichoaktív szerek – herbál, kristály, „füves cigi” – és egyéb házi „kutyulmányok” fokozódó használatára hívták fel a figyelmet szakértők a Bagázs Egyesület konferenciáján. Az egész országra kiterjedő problémáról beszéltek, mely leginkább a legszegényebb cigánytelepeket sújtja: egyes szabolcsi szegregátumokban a 10-15 évesek fele érintett. A droghasználat mögött számos egyéb szociális probléma húzódik, ezek közül legfőképp a perspektívátlanságot, társadalmi elszigeteltséget, munkanélküliséget, lakhatási szegénységet, alacsony iskolázottságot és jövedelmet nevezték meg a szakemberek.
Az ország legnyomorúságosabb telepeinek egyike a bagi szegregátum, ahol a Bagázs Egyesület 2010 óta folytat segítő tevékenységet. A drog már több mint egy évtizede mindennapos gondot jelent a 350 fős közösség életében. A bagi telepen 8-10 díler él, és nemcsak a férfiak, hanem sok nő, sőt gyerek is droghasználó. A beszámolók szerint a probléma már a telep határait is átlépte, elsősorban azoknak a gyerekeknek az agresszív iskolai viselkedése folytán, akiknek a családja érintett a drogban.
A civilek tapasztalata az, hogy akkor sikerül a függőket rehabilitációs kezelésre elküldeni, ha valamilyen hivatalos eljárásig jut el az ügy, például a veszélyeztetett gyerek családból való kiemelése vagy börtönbüntetés fenyeget. Nagy probléma az információhiány is, az érintettek nem tudják, kihez fordulhatnak segítségért. A dányi telepen élők például azt hitték, hogy a rehabilitációs intézet tulajdonképpen egy fizetős börtön. A szegregátumokat nem egyformán érinti a kábítószer-probléma: Dányban, ahol a Bagázs szintén jelen van, öt éve jött be a drog, elsősorban 15 év feletti férfiak élnek vele, a helyi asszonyok pedig a civilekkel együtt annak módját keresik, hogyan tudnák megfékezni a jelenséget.