Európában minden negyedik-ötödik gyermek mentális problémákkal küszködik, az arány minden országban egyforma, s a tendencia növekvő. A mentális problémák szorosan összefüggnek az online világ személyiségkárosító hatásaival: a Z-generáció kiskorú tagjai sokkal durvább nehézségekkel kerülnek szembe, mint az elődeik, amire nincsenek – nem is lehetnek – felkészülve – derült ki Pászthy Bea gyermekpszichiáter, pszichoterapeuta megrendítő előadásából, amit az AJBH minapi gyermekjogi konferenciáján tartott.
Az 1995-2009 között születettek a globális falu gyermekei, akik ugyanazokon a zenéken, filmeken nőnek fel, ugyanolyan ételeket esznek, ugyanolyan ruhákat hordanak. Bámulatosan kiigazodnak a digitális technológiában, miközben ez a világ lesz számukra a realitás: a személyiségük alapja a digitális szelf. Szinte a születésük pillanatától kezdve összefonódik az életükben az offline és az online tér, és ebben a világban nagyon hamar véget ér a gyerekkor.
„Melyek azok a mentális betegségek, amiket leggyakrabban látok? Szorongás, depresszió, magatartási-viselkedés zavarok, figyelemhiányos hiperaktivitás zavar, a táplálkozási zavarok mindkét oldala: anorexia és túlsúly. Iskolai teljesítményzavarok, pszchoszomatikus zavarok, a növekvő agresszió és ennek következményei, függőségek, drog- és alkoholhasználat, dohányzás” – sorolta a pszichiáter.