Bashar Matti Warda, a babiloni káld katolikus egyház érseke szintén azt hangsúlyozta, hogy a lakóhelyükről elüldözött keresztények visszatéréséhez nemzetközi segítségre és a biztonság garantálására van szükségük, a keresztények ugyanis nagyon félnek egy újabb fegyveres konfliktustól.
III. József Ignác Júnán, az antiochiai szír katolikus egyház pátriárkája ugyancsak a nemzetközi segítséget hiányolta. Szerinte az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kanada, Oroszország, Kína és az ENSZ cserbenhagyták azt az ősi civilizációt, amely alapján létrejött az európai keresztény kultúra. Hozzátette, a Nyugat a közel-keleti, muzulmán többségű országokhoz való viszonyát az úgynevezett „3P” jellemzi. A paternalizmus jegyében gyereknek kijáró türelemmel viszonyulnak hozzájuk, mondván, most mennek át azon a társadalmi fejlődésen, amelyen Európa a középkorban; a profitizmus azt jelenti, hogy olyan területet látnak bennük, amelyet „le lehet szüretelni”; a pandorizmus kifejezés pedig arra utal, hogy önös érdekből igyekeznek mindenben „kedvükre tenni”.
A konferencián felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök is, aki szerint a minket fenyegető legnagyobb veszély ma a keresztény gyökereit megtagadó európai elit közömbös, közönyös némasága, pedig a közel-keleti keresztények sorsa rá kellene ébressze Európát arra, hogy az, ami ott történt, bármilyen hihetetlen is ma még, velünk is megtörténhet. A kormányfő hangsúlyozta: a világnak meg kell értenie, hogy ma már nem kisebb dolog, mint az európai életforma jövője és a mi identitásunk is kockán forog.