Taktikát váltottak az Egyesült Államokban a melegjogi aktivisták, akik abban bíztak, hogy az Obama-korszakban elért rendkívüli eredményeiket tovább tudják szélesíteni Hillary Clinton győzelme esetén. Trump megválasztása után ez a lendület – legalábbis országos szinten – megtörni látszik. A Legfelsőbb Bíróság összetételének változása nem kedvez az új ultraliberális kezdeményezéseknek, ezért az esélyegyenlőségi csoportok arra összpontosítanak, hogy városi szinten fogadtassák el a szélesebb jogkört biztosító rendeleteket. Ennek modelljét a 2015-ben elindított houstoni kezdeményezésben látják, ami akkor a városi népszavazáson elbukott, most viszont az új polgármester, Sylvester Turner ígéretet tett, hogy keresztülviszi a rendelet elfogadtatását.
2015-ben, a melegjogi program országos sikerein felbátorodva Houston akkori, nyíltan leszbikus polgármestere, Annise Parker a jogi kifogások ellenére megpróbálta keresztülvinni a Houstoni Egyenlő Jogok Rendeletének (Houston Human Rigmus Ordinance, HERO) elnevezett radikális dokumentumot. A polgármester azt mondta, hogy a rendelet számára személyes harc „az én jogaimért”. Nem volt hajlandó szavazásra bocsátani a jogszabályt, mert kijelentette: „Senkinek a jogait nem lehet közszavazásra bocsátani.”
Miután a városi tanács elfogadta a HERO-t, Parker polgármester példátlan módon azzal próbálta meg elhallgattatni a neves houstoni pásztorokat, akik ellenezték a rendeletet, hogy utasította a városi ügyészeket, gyűjtsék be a „homoszexualitással vagy nemi identitással kapcsolatos prédikációikat, beszédeiket” és más „kommunikációjukat”. Az országos felháborodás nyomán azonban a polgármester kénytelen volt meghátrálni. A Texasi Legfelsőbb Bíróság utasította a városi tanácsot, hogy vagy vonják vissza a HERO-t, vagy pedig bocsássák a választók elé szavazásra.