A botrány régóta érlelődött – mondja lapunknak Hamar Alpár a marosvásárhelyi forradalmárokat tömörítő December 21. Marosvásárhely Mártírváros szervezet elnöke. Hamar Alpár Benjámin 21 éves volt a kommunizmus megdöntésének idején. Ott volt a tüntetők között az élvonalban, és nem hitt a szemének, amikor bekerítették őket, és lőni kezdtek rájuk.
„Akkor jöttem haza a katonaságból, és azt hittem, hogy csak figyelmeztető lövéseket adnak le a levegőbe. A Romarta üzlet előtti parkban hasra feküdtem, és amikor fedezékbe akartam vonulni, akkor lőtték át mindkét lábamat” – emlékezett vissza az eseményekre. A vásárhelyi szervezet elnöke szerint a korrupció átszőtte mára a forradalom emlékezetét is, így annak megtisztítása nem várhat tovább. Az elmúlt évek során a tízezer főt tömörítő szervezetek száma megduplázódott, felduzzadt, és számos politikai kedvezményezett is bekerült közéjük – sorolja a problémákat a vásárhelyi szervezet elnöke.
A honlapon közzétett dokumentum szerint 2013-ban a forradalmárok ügyeivel foglalkozó államtitkárság 20 850 darab olyan mágneskártyát osztott szét, amelyekkel ingyenesen lehet közlekedni a bukaresti metrón, jóllehet Bukarestben és Ilfov megyében összesen csak 7736 forradalmárt tartottak nyilván. Az idézett forrás szerint a 2014-es leltárkor 2356 forradalmár iratait egyszerűen nem találták az archívumban. Hamar Alpár szerint az elmúlt évtizedek során egyre többen éltek vissza a forradalmár státuszukkal, de a hatóságok csak most kezdtek komoly kivizsgálásba.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »