Donald Trump választási győzelme után elsőként Lesley Stahl-nak, a CBS riporterének adott interjút. Ebből világosan kiderül, hogy az elnöki szék új várományosa nem megélhetési politikusként indult az elnökségért. Arra a kérdésre, hogy felveszi-e majd a fizetését, Mr. Trump így válaszolt: „Nem. Azt hiszem, a törvényben előírt évi egy dollárt fel kell vennem… Ön tudja, mekkora fizetésről van szó?” – kérdezett vissza. „400 ezer dollárról…” Trump megismételte: „Nem fogom felvenni.” A Clinton veresége miatt meglehetősen feszült baloldali tábor viszont a jelek szerint továbbra is nehezen fogadja el az eredményt. Ezzel kapcsolatban a Charisma News című amerikai keresztény portálon Michael Snyder arra figyelmezteti olvasóit, hogy az eredmény hivatalos kihirdetéséig, december 19-ig bármi megtörténhet.
Mint ismeretes, az Egyesült Államokban az elnökválasztás – két államot és a fővárost kivéve – nem közvetlenül, hanem közvetett módon, az elektori rendszeren keresztül történik. (Választási egyszeregy. Hetek, 2016. október 28.). Másként fogalmazva: az elnököt és az alelnököt nem az amerikai polgárok, hanem az abban illetékes személyek, elektorok választják. A szavazatok csupán egy „ajánlást” jelentenek az egyszerű többség alapján, az elektorok pedig a szavazatok figyelembe vételével hoznak döntést az elnök személyéről. Elképzelhető, hogy az elektorok a számukra adott felhatalmazással ellentétes irányban döntsenek? Igen, többször előfordult már ilyen eset. Idén például Washington állam (nem azonos a fővárossal) egyik elektora hozta nyilvánosságra, hogy semmiképp sem fog Hillary Clintonra szavazni. Az ilyen „hűtlen” („faithless”) elektorok ezerdolláros büntetés terhe mellett protestálhatnak a maguk igaza mellett, azonban arra még nem volt példa, hogy a választás végkimenetelét érdemben befolyásolták volna.
Idén azonban olyan helyzet alakult ki – Amerika történelmében immár ötödik alkalommal –, hogy a választás vesztese több szavazatot kapott, mint a győztes. A lapzártánkkor ismert eredmények szerint Clinton országosan 1,7 millió szavazattal kapott többet, mint Trump. Erre az eredményre hivatkozva indítottak Clinton hívei támadást a győztessel szemben, amikor Amerika történelmében példátlan módon, felszólítják az illetékes elektorokat az eredmény megváltoztatására, vagyis arra, hogy az elektorok a republikánusokra adott többségi szavazatokat ne vegyék figyelembe, ehelyett a demokratákra „szavazzanak át”. Petíciójukat az interneten is meghirdették és azt eddig több mint 4,3 millióan írták alá.