A festői szépségű burgenlandi városka, Rechnitz (Rohonc) évtizedek óta sötét titkot rejteget. A síri csend, amely a Kőszeggel átellenben lévő osztrák kisvárost beburkolta, az utóbbi években kezdett lassan megtörni.
A 1945. március 24–25-én elkövetett mészárlást, melyet a Batthyány-kastélyban tivornyázó SS-tagok a helyi volksbundistákkal (osztrák népfelkelőkkel) együtt hajtottak végre, a Nobel-díjas író, Elfride Jelinek Rohonc, avagy az öldöklő angyal című művében, David Litchfield oknyomozó riportkönyvében tárta az olvasók elé. A Helikon kiadónál nemrégiben magyarul is megjelent Sacha Batthyány megrendítő és őszinte könyve, az És nekem mi közöm ehhez?, amelyben a fiatal újságíró könyörtelenül szembenéz családja múltjával, nem keres mentséget rokonsága számára.
Sacha Batthyány, a nácibarát Batthyány Ivánnénak, született Thyssen-Bornemisza Margitnak, a rohonci mészárlás egyik kulcsfigurájának az unokaöccse. Hogy Batthyány Ivánné közvetlenül részt vett-e az 1945. március 24–25-ei gyilkosságokban, arról megoszlik a történészek véleménye. Apja, Baron Heinrich Thyssen-Bornemisza de Kaszon a náci hadiipar egyik legjelentősebb kiszolgálójaként baráti kapcsolatban állt Hermann Göringgel, ő maga pedig az SS rendelkezésére bocsátotta a rohonci Batthyány-kastélyt. Thyssen-Bornemisza Margit szerelmi viszonyt ápolt a magas rangú Franz Podezin Ortsgruppenführerrel és a szintén náci Hans-Joachim Oldenburggal is, aki a rohonci birtok intézőjeként szolgálatában állt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »