Az amerikai Legfelsőbb Bíróság (LB) tavaly nyári döntése értelmében az Egyesült Államok minden tagállamában kötelező összeadni az azonos nemű párokat, valamint elismerni a másutt kötött melegházasságokat. A melegjogi aktivizmus eddigi legjelentősebb sikerének sokan csak pozitív következményeket tulajdonítottak, de már az utána következő hónapokban nyilvánvalóvá vált, hogy a nemi identitás szabad megválasztása rendszeresen ütközik a vallásszabadsággal a társadalom különböző szféráiban, legyen szó bár üzletről vagy közigazgatásról.
Antonin Scalia, az idén februárban váratlanul elhunyt konzervatív főbíró ellenvéleményt csatolt az LB döntéséhez. Ebben így figyelmeztetett: „Egy megválasztatlan, kilencfős testület dönt alkotmányos kérdésekben… Egy olyan alapjogot fedeztek fel, amelyet a törvény születése pillanatában élő összes, és az azóta élt majdnem összes ember figyelmen kívül hagyott. A gőgöt néha beképzelt felfuvalkodottságként definiálják, és a felfuvalkodottság, mint tudjuk, a bukás előtt jár.”
Franklin Graham, a neves evangélista, Billy Graham fia már közvetlenül a döntés után figyelmeztetett, hogy „vihar jön”. „A meleg- és leszbikuslobbi nem fog leállni, hanem el akarja majd venni a szabadságunkat” – mondta Graham annak kapcsán, hogy egyelőre alkotmányos védelem alatt áll a homoszexuális életmód egyházi kritizálása, de ez nem biztos, hogy így is marad. Az Afroamerikai Pásztorok Szövetségének elnöke, Williams Owens azt mondta: „Barack Obama a fekete közösség szégyene”, miután az elnök a melegmozgalmat a polgárjogi mozgalomhoz hasonlította.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »