„A közösségi oldalak a legutóbbi évtized szülöttei, így a legtöbb szülő bizonytalannak érzi magát, ha ezek helyes használatáról kell gyermekeivel beszélgetnie. Az egészséges internetezés modellje alapján szeretnénk megerősíteni a bizonytalankodókat, hogy nyugodtan ragaszkodjanak a bevált elveikhez, még egy olyan új terület esetében is, mint a közösségi oldalak” – írja Megan A. Moreno amerikai médiakutató és gyermekgyógyász Szex, drogok, Facebook – Internethasználati kalauz szülőknek című könyvében, amelyet a Móra Könyvkiadó jelentetett meg, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálattal karöltve.
A szerző számtalan kutatás alapján egy gyakorlati kézikönyvet írt szülők, pedagógusok számára, melyben többek között kitér az óvodától az egyetemig a különböző korosztályok internetezési szokásaira, a Facebook és egyéb közösségi oldalak konkrét veszélyeire, az internetfüggőségre, egyes, a virtuális hálón hatványozottan fenyegető betegségekre (depresszió, evészavarok), ezek tüneteire és kivédésük lehetőségeire. Leszögezi: a helyes netezési szokások kialakításában nekünk, szülőknek kell segítenünk a gyerekeket. Ha el akarjuk érni, hogy gyermekünk biztonságosan használja az internetet, akkor három dolgot kell szem előtt tartani: az online és az offline szférában eltöltött idő egyensúlyát, az általunk kijelölt határok, szabályok betartását, és legfőképpen azt, hogy sokat és gyakran beszélgessünk vele az interneten való biztonságos eligazodásról, amit minél kisebb korban kell elkezdeni.
Moreno szerint a határok tisztázása a közösségi oldalak esetében kulcskérdés. Meg kell állapodnunk a gyerekkel abban, hogy kiket fogadhat el ismerősének, mit posztolhat ki magáról, és abban is, hogy a szüleinek betekintésük legyen a Facebook-oldalára. Ahogy telik az idő, és látszik, hogy a fiatal tud magára vigyázni, a szülők többsége enged a szigorú szabályokból.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »