„A brüsszeli lobbizás teljesen átláthatatlan módon, egy fekete dobozban történik. Senki sem tudja, ki kinek a nevében és milyen ügyben lobbizik” – évek óta ez az álláspontja az Etikai Szabályokért és Átláthatóságért Szövetségnek (ALTER-EU), amely a brüsszeli lobbitevékenység átláthatóságáért küzdő civil szervezeteket tömöríti. Az ALTER-EU hosszú ideje igyekszik nyomást gyakorolni a brüsszeli döntéshozókra, többek között annak a „forgóajtószerű” gyakorlatnak a megszüntetése érdekében, amelynek lényege az uniós intézmények tisztviselőinek elszegődése különböző lobbicsoportokhoz, ahol uniós kapcsolataikat kihasználva aránytalan előnyökhöz juttatják új megbízóikat és munkáltatóikat.
„A lobbizás segíthet jobb politikai döntések hozatalában, de fontos, hogy átláthatóan, a nyilvánosság előtt történjen, hogy tudjuk, kik befolyásolnak bizonyos döntéseket” – mondta a Heteknek Olivier Hoedeman, az ALTER-EU Teljes Lobbi-átláthatóságot Most! kampányának felelőse.
Hoedeman szerint a kampány célja, hogy elérjék: a lobbizóknak regisztrálniuk kelljen magukat és közölniük azt, melyik területen lobbiznak, milyen szabályok kialakítására kívánnak hatással lenni, továbbá kinek dolgoznak, és mennyit költenek az általuk képviselt ügy érdekében. Hoedeman szerint az átláthatóság alapjában véve csökkentené a lehetőséget az etikátlan és gátlástalan lobbizásra.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »