„A gyermekek és szülők szexuális orientáción vagy nemi identitáson alapuló hátrányos megkülönböztetésének megszüntetése” céljából adott ki nemrég hivatalos állásfoglalást az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF. „A dokumentum támogatja az azonos nemű párok szülőkként való elismerését, továbbá sürgeti az olyan törvények eltörlését, amelyek megakadályozzák a homoszexualitás megismerését a gyermekek körében. Emellett a gyermekek jogainak és érdekeinek »védelmében« támogatja a »társadalmi normák megváltoztatását« a homoszexuális viselkedéssel kapcsolatosan. Ennek érdekében hatalmas anyagi forrásokat használnak fel, és latba vetik nemzetközi befolyásukat. Kérjük, írja alá petíciónkat, hogy megállítsuk ezt a folyamatot!” – olvasható abban a tiltakozó közleményben, melyet a CitizenGO nevű nemzetközi civil szervezet adott ki, hogy nemzetközi aláírásgyűjtő kampányt folytasson az ügy érdekében.
Az UNICEF merőben szokatlan témájú állásfoglalása a gyermekek jogaira és érdekeire hivatkozik, a tiltakozók szerint azonban épp a gyermekek jogait és valós érdekeit ássa alá, s valójában a meleg párok jogait képviseli. „A gyerekeknek az lenne az érdeke, hogy lehetőleg a számukra legkedvezőbb összetételű családban nevelkedjenek, s ezt a világ minden táján máig a hagyományos, férfi-nő kapcsolatra épülő szülőmodell jelenti” – fejtette ki érdeklődésünkre Frivaldszky Edit, a CitizenGO magyarországi koordinátora.
Az UNICEF-állásfoglalás negyedik oldalán ez áll: „Az UNICEF támogatja olyan törvények életbe lépését, amelyek biztosítják az LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű) párok és gyermekeik családi kapcsolatának jogi elismerését.” Az állásfoglalás végig olyan fogalmakkal operál, melyek nem találhatók meg a nemzetközi emberi jogi vagy gyermekjogi egyezményekben, mint például a „szexuális orientáció”, a „nemi identitás”, az „LMBT” vagy az „LMBT-szülő” kifejezések. Ezek nem egyezményes fogalmak, számos ENSZ-tagállam egyértelműen elutasította ezen fogalmak használatát a nemzetközi jog terén. „Az UNICEF túllépte hatáskörét, hiszen nincs felhatalmazása arra, hogy bevezesse ezeket az új fogalmakat a nemzetközi gyakorlatba” – hívták fel a figyelmet a petíció szerzői, akik szerint a legnagyobb veszély az, hogy minden megalapozatlansága ellenére az UNICEF-állásfoglalás könnyen hivatkozási alappá válhat a nemzetközi jogalkotásban.