2022, Franciaország. François Hollande (meglepő módon) a második mandátumát tapossa egy megerősödött szélsőjobb ellenszelében. Minden jel arra mutat, hogy a közelgő választások Marine Le Pen pártjának kedveznek majd. Hacsak nem történik valami váratlan fejlemény a két forduló között, amely felboríthatja az erőviszonyokat. Mint például az, hogy a Muzulmán Testvériség a második helyen végez.
Íme, Houellebecq történetének alapszituációja, amelynek kibontakozását egy középkorú, nihilista egyetemi irodalomtanár szemszögéből olvashatjuk. A kiábrándult értelmiségit megtestesítő narrátor – s végső soron egész Európa – hosszú és gyötrelmes útja tárul elénk, amelynek vége az Allahnak való teljes behódoláshoz vezet. Nem véletlen a főszereplő Huysmans-nal való párhuzama sem. A 19. századi francia író – aki egy dekadens Európát festett le kultúrtörténeti összefoglalójában (A különc, 1884) – ugyanis élete végén megtért, csak épp ő katolikus lett.
Hogyan történhet meg tehát Franciaország iszlamizációja a nem is olyan távoli jövőben? Mindenekelőtt egy karizmatikus vezető színre lépése szükségeltetik. A fiatal, csupán öt éve létező (teljes mértékben fiktív) Muzulmán Testvériség élén ilyen személy áll. Mohammed Ben Abbes óvatosan kezeli mind a palesztinok támogatásának, mind a zsidó vallási közösségekhez való viszony kérdését. Emellett kulturális létesítményeket, karitatív szervezeteket hoz létre, melynek révén nagy népszerűségre tesz szert (a nem feltétlenül vallásos) arab fiatalok körében is. Így a 2022-es választásokon 25 százalékos támogatottságot kap, követve ezzel az első helyen álló Nemzeti Frontot.