Romániában korábban nyolcezernél is több medve élt, s amikor az ország 2007-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, kötelezettséget vállalt, hogy e szigorúan védett fajból legalább hatezret megtart. A romániai erdőfelügyelet szerint ez másfélszerese annak a létszámnak, amit az ország erdői el tudnak tartani. Az állatok élettere ugyanis jelentősen szűkült, így a domináns egyedek kiszorítják a gyengébbeket, melyek már csak a települések közelében találnak élelmet. Ebből adódnak a galibák. A román hatóságok ezért tavaly szeptemberben úgy döntöttek, hogy az állomány ritkítása érdekében országszerte 365 példány kilövését engedélyezik. Eddig is minden évben meghatározták a levadászható egyedek számát, sok helyen azonban – a gazdasági válság következtében – nem volt elegendő fizetőképes kereslet a trófeákra, így tavaly csak az engedélyezett mennyiség kétharmadát ejtették el.
Both József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa lapunknak elmondta, hogy két anyamedve jár be rendszeresen a fürdővárosba, az egyiknek két, a másiknak három bocsa van, ugyanakkor két fiatal, 2-3 éves állat is élelem után kutat a lakóházak közelében. Az egyik nőstény az udvarokba is betört és tyúkokat ölt meg, egy másik nagyvad pedig a tejautomatát „támadta meg” már több ízben. A település szélén lakók elmondása szerint az is előfordult, hogy a medve betörte egy idős asszony házának ajtaját, bement az előszobába és élelmet keresett. „Szerencsére eddig még nem sérült meg senki” – mondta a környezetvédelmi szakember, aki kollégáival engedélyt kért az RMDSZ által vezetett környezetvédelmi minisztériumtól az érintett két medve átköltöztetésére. A felügyelők folyamatosan tartják a kapcsolatot a tusnádfürdői elöljárókkal és a szakhatóságokkal, hogy pontosan feltérképezhessék a mackók útvonalait, a szokásaikat, hogy a későbbiekben majd befoghassák és elköltöztethessék őket.
Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere szerint a helyzet azért nagyon kényes, mert sok medve bejár a településre, és fennáll a veszély, hogy emberre támadnak. „Bejárnak a gazdaságokba, sok kárt okoznak, reméljük, sikerül megoldást találni a problémára” – mondta a Heteknek a polgármester. Az áttelepítést mint megoldást többen, főként az állat- és környezetvédő szervezetek vitatják. „Az unió védi a romániai medvét, miután a nyugat-európai erdőkből kétszáz éve kiirtották. Számtalanszor felajánlották a hazai hatóságok, hogy áttelepítenek néhányat, megpróbálják visszahonosítani, de nem kérnek belőlük az európai országok” – mondta lapunknak Kovács Géza hargitafürdői vadász, környezetvédő aktivista. A környezetvédők arra is gyanakodnak, hogy a vadásztársaságok nem véletlenül nem segítik az állomány pontos összeszámlálását.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »