A hazai táborozási szezon hagyományosan június–júliusra esik, augusztusban kissé csitul, az a szülők szabadságolásának, a családi nyaralásoknak az ideje. Az idei adatok szerint 1,3 millió közoktatásban résztvevő gyerek van, akik közül 774 ezer az általános iskolás. Jellemzően az általános iskolások táboroznak, a középiskolások már nagyobb feladványt jelentenek: ha szerencsések, akkor diákmunkát vállalnak nyáron. „Egy táborozó gyerek átlagosan 1-2 turnusra szokott elmenni, a 3-4 turnus a maximum, de nem egyvégtében, hanem 1-2 hetes kihagyásokkal. Ez függ a szülők pénztárcájától, de attól is, hogy ők maguk például mennyire tudnak nyáron szabadságra menni, vagy van-e kire bízniuk a gyerekeket” – mondja Tóth Béla, a Táborfigyelő.hu információs portál vezetője. Becslése szerint maximum 100–200 ezer között lehet évente a táborozó gyerekek száma Magyarországon. A 7–14 éves korosztály a leginkább érintett, de egyre sokasodnak a legkisebbeknek, azaz a 3–5 éveseknek szóló, tematikus napközis táborok is. Ez annak ellenére így van, hogy a törvények értelmében minden óvodának egész nyáron folyamatosan biztosítania kellene a gyermekek felügyeletét, ha máshogy nem, akkor egy ügyeletes társintézményben, de ezt sokhelyütt nem tartják be, miként a heti 50 órás nyitvatartási kötelezettséget sem – hívta fel a figyelmet a Magyar Szülők Egyesülete.
A Táborfigyelő.hu portál a legálisan működő táborok kínálatának többségéről ad naprakész információkat a szülőknek, így azok a táborok vannak fenn az oldalon, amelyekben még van férőhely. Idén minden eddiginél korábban, már március elején elkezdtek a szülők a legjobb ár-érték arányú táborokra bejelentkezni – csak márciusban már 150 gyermek jelentkezése lett véglegesítve.
A kínálat az idő előre haladtával érthetően szűkül, mind az időpontokat, mind az árkínálatot tekintve. A nagy érdeklődés azért is érthető, mert a szülők dolgát tovább nehezítette, hogy az új törvényi szabályozás értelmében az egész nyáron át tartó iskolai napközis táborok a régi formájukban megszűntek. Az önkormányzatok – mint az iskolákat működtető tulajdonosok – az iskolák infrastruktúrájára építve működtetnek nyári napközis tábort – ehhez költségvetési források is adottak –, de csak a helyi lakosok gyerekei számára, kizárólag a szülők előzetes igénye esetén, és jellemzően nem egész nyáron át, hanem csak pár hétig, méghozzá térítési díj ellenében, amit többnyire igyekeznek az ebédpénzre és némi programköltségre leredukálni.