Az ügy kirobbanása ahhoz köthető, hogy Puklus Péter, az állami Tokaj Kereskedőház Zrt. volt főborásza még 2012-ben egy közjegyzőnek arról nyilatkozott, hogy egykori cégének vezetősége néhány éve arra utasította, hogy hamisítson bort. A közel kétmillió dollárt érő készletet az Egyesült Államokba szánták egy hatalmas üzlet reményében. A hamisításból jelentős üzleti vita lett a bort értékesítő amerikai céggel. A kereskedőház új vezetése egy éve szembesült a helyzettel, de jogászuk szerint hosszú időbe telt, mire felmérték, hogy mekkora a baj, ezért nem álltak eddig a nyilvánosság elé. „A Tokaj Kereskedőház Zrt.-nél végrehajtott menedzsmentváltást követően az állami tulajdonban lévő társaság átfogó minőségi vizsgálatot kért maga ellen, mert az előző ügyletek során már élt a gyanú az új vezetőkben, hogy nincs minden rendben az aszús hordók körül. A közvetlen vezetőcsere után ugyan egyszer már megnézték, mi van a pincéikben, és mindent rendben találtak, most mégis újra felnyittatták a hordókat, mert nem minden aszú, amire az van írva” – mondta a kereskedőcég egyik volt munkatársa, aki ma is a borászszakmában dolgozik.
A Tokaj Kereskedőház ennek ellenére csak a múlt héten jelentette be: zárolnak közel hárommilliárd forint értékű borkészletet, mivel felmerült a gyanú, hogy a palackok nem azt tartalmazzák, ami a címkén fel van tüntetve. A tokaji borok 40-50 százalékát előállító állami társaság feltehetően azért fordult a nyilvánossághoz, mert meg akarta előzni, hogy az ügy még nagyobb károkat okozzon a cégnek. Azt azonban le kell szögezni, hogy csak egy cég egy bizonyos termékéről van szó, és az is egy évjárathoz köthető – mondta lapunknak Tokaj egyik települési vezetője. Hozzátette: óriási kár keletkezhet az ilyen szóbeszédekből, ami nagyon komoly anyagi veszteséget produkálhat a helybéli gazdaságok tekintetében.
A történet kulcsa egy balul sikerült amerikai üzlet, amely során a Zrt.-ben 2009-től 2011-ig főborászként dolgozó Puklus Péternek Kiss István vezérigazgató 2009 decemberében azt mondta, hogy kétmillió palack 2001-es évjáratú tokaji aszú Egyesült Államokba exportálásáról állapodott meg. A vevő az amerikai–magyar üzletember, Balla Attila érdekeltségébe tartozó Vinum Tokaj International LLC. (VTI) volt. A két fél aztán 2010. május 29-én kötött szerződést, miszerint az amerikai cég kizárólagos jogot kapott arra, hogy az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban forgalmazza a magyar állami tulajdonban lévő társaság borait. Az állami tulajdonú társaság amerikai exportra 250 ezer palack 2001-es évjáratú, díszdobozos csomagolású, 3 puttonyos aszút szánt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »