A főváros népességszámának alakulása az ezred-forduló óta pozitívabb az országosnál, ami elsősorban az ideköltözők, illetve az agglomerációból visszaköltözők növekvő számának tudható be – derült ki a KSH Demográfiai Portré című kiadványából. Budapest és vonzáskörzete együttes lakosságszáma tartósan 2,4 millió körül van. A hazánkban élő külföldiek közel fele, mintegy 100 ezer ember a fővárosban él. A budapesti bevándorlók kétharmada 40 év alatti, aki munkavállalási céllal telepedett le itt, és jellemzően a versenyszférában dolgozik. Az adatok szerint 1990 óta a romák részaránya is megduplázódott, létszámuk megközelítheti a 80 ezer főt.
A kutatók rendre hangsúlyozzák: Budapest nagyon heterogén város, melyen belül nagy különbségek tapasztalhatók. Az országban létező szinte minden létforma, így a mélyszegénység is megtalálható benne, még ha a 15 százalékos országos aránynál kisebb mértékben is.
Régi jelenség, hogy a budapesti nők ritkábban és jóval később szülnek az országos átlagnál, hiszen minden szülőképes korú nőre 1,18 baba jut. Míg a rendszerváltás idején átlagosan 24,7 évesen vállalták első gyermeküket, addig ma átlag 30 évesen szülnek először. A budai kerületek konzervatívabbak, mivel az ottani kismamák lényegesen nagyobb aránya házas, mint a pestieké, a két szélső pólust – akárcsak sok egyéb tekintetben is – a II. és a VIII. kerület jelentik.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »