A fejlettebb orvostudománynak, egyes betegségek visszaszorulásának és a javuló szocioökonómiai környezetnek köszönhetően ugyan egyre inkább kitolódik a várható élettartam, de a születések számának csökkenésével ez komoly gazdasági problémákhoz is vezethet. A WHO szerint 2050-re a 65 év felettiek száma meghaladja majd a teljes lakosság 25 százalékát. Ez esetben nemcsak a recsegő-ropogó nyugdíjrendszerre kell gondolnunk, de a növekvő egészségügyi kiadásokra is.
A halálesetek legnagyobb része az úgynevezett nem fertőző betegségeknek „köszönhető”, mint a különböző keringési megbetegedések (50 százalék), a második helyen a rák áll (20 százalék), de az 53 tagállamból 28-nál már átvette a vezetést. Az európaiak egészségét leg-inkább a dohányzás és az alkoholizmus veszélyezteti. Ez utóbbi a régió összes halálesetének 6,5 százalékáért felelős, a 15 év felettieknek pedig 27 százaléka rendszeresen dohányzik. A The Lancet szakmai folyóirat felmérése szerint egyre inkább terjed az úgynevezett „kirakatbetegség” is, amely a lábak vérellátásának károsodását jelenti. Az ebben szenvedők séta közben egyre nagyobb fájdalmat éreznek lábukban, ami miatt gyakran meg kell állniuk, és ilyenkor úgy tesznek, mintha a kirakatokat nézegetnék. 2000-ben még „csak” 164 millió embert érintett a betegség, 2010-ben már 202 milliót világszerte. A vérkeringési zavar most már egyre gyakrabban jelentkezik a középkorúaknál, és a szívinfarktus veszélyét háromszorosára növeli.
Az EU folyamatosan igyekszik fellépni állampolgárainak egészsége érdekében. 2009-ben a Bizottság elfogadta a Szolidaritás az egészségügyben című közleményt, amely célul tűzte ki az egészség terén mutatkozó egyenlőtlenségek felszámolását, 2011-ben pedig a Lelki Egészség és Jólét Európai Paktumát. Ez utóbbi összhangban áll a WHO 2013–2020-ra tervezett Európai Lelki Egészség Akcióterv alapvetéseivel, amely a megoldás kulcsát a multiszektoriális együttműködésben és partnerségben látja. 2012-ben került sor az Egészség 2020 nevű program elfogadására, amelynek központjában az egyén jóléte áll.