Medve támadt két pásztorra idén áprilisban a Hargita megyei Bélbor térségében. Az egyik pásztor meghalt, a másik súlyos sérüléseket szenvedett. A hatóságokat a sebesült 49 éves pásztor riasztotta, akinek sikerült kiszabadulnia a vadállat karmai közül. A férfit súlyos mellkasi sérülésekkel és eltört karral szállították a maroshévízi kórházba, ahol megműtötték, így túlélte a szörnyű találkozást – mesélte lapunknak az idei első medvetámadás részleteit Ferenczi István háromszéki vadász.
Az elmúlt három évben ez volt a negyedik halálos kimenetelű medvetámadás, de a hatóságok nem hozhatnak egyértelmű döntést a medvék kilövésével kapcsolatban, mert a környezetvédők az uniós szabályokra hivatkozva rendre enyhítenek a törvényi szigoron – mondta a vadász.
Pedig egyedül Romániában több medve él, mint Európa többi országában együttvéve, számukat jelenleg hatezerre becsülik. A szakemberek szerint a medveállomány már másfélszer akkora, mint ahány állatnak természetes életteret tudnának biztosítani az egyre fogyatkozó erdők. Mivel a medve védett állat, egy-egy példány kilövését csak a minisztérium engedélyezheti – mondta el a Heteknek Kovács Áron biológus, etológus. Természetesen, amikor ilyen súlyos esettel áll szemben a minisztérium, akkor gyorsított eljárásban akár utólag is engedélyezi az állat lelövését, de ez csak kivételes esetekben lehetséges – tette hozzá.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »