Az alkalmazott stratégia, amivel a szélsőjobb Németországban és Ausztriában egyre jobban beépülni igyekszik a társadalomba, egyáltalán nem új, és nem is titkos. Lapunknak 2007-ben az NPD, a Német Nemzeti-demokrata Párt első embere, Udo Voigt személyesen mondta el, hogy a fiatalok megnyerésével az akkor még marginális helyzetben levő szélsőjobb Magyarországon is parlamenti erővé, akár meghatározó politikai szereplővé válhat. (Fiatalokkal a parlamentbe. Hetek, 2007. február 16.) A Jobbik példáját tekintve mára egyértelműen látszik, hogy a terv működik; a nemrégiben kirobbant hallgatói listabotrány világosan bizonyítja, hogy a szisztematikusan befolyás alá vont fiatalság milyen stratégiai fontosságú egy szélsőjobboldali nézeteket terjesztő párt számára.
Megkérdeztünk egy, a témában jártas szakértőt arról, hogy milyen technikát alkalmaz jelenleg a szélsőjobb a német nyelvterületen, ahol – ellentétben Magyarországgal – a politikában egyértelmű ellenállás figyelhető meg velük szemben. Helge Winkler Németországban és Izraelben is tanult történelmet, elsősorban az antiszemitizmusra mint fő témára fókuszálva. Ez a tárgy bontakoztatta ki fokozott érdeklődését a szélsőjobbos aktivitás iránt. Winkler úr elmondta, hogy az oktatáson keresztüli befolyásolás egyértelműen fontos eszköz a szélsőjobb kezében a német nyelvterületen. „Ausztriában még nem annyira komoly a helyzet, mint Németországban, ahol a jobbos mozgalmak egy új stratégiával próbálkoznak. Megpróbálnak az iskolákba, elsősorban az általános iskolákba beférkőzni. Itt is különösen a nőket szólítják meg, akik a tanárok között túlsúlyban vannak, és közvetett módon próbálják a tantételeiket terjeszteni. Ez egyelőre nem annyira nyilvánvaló, de ha a fejlődésüket követjük, akkor egyértelműen látszik.”
A tanári pályára készülő hölgyekkel gyakran már az egyetemen felveszik a kapcsolatot. A megcélzott nők jobboldali beállítottságúak vagy egyenesen aktívak is