Kisasszond határában traffipaxos rendőrök kaszálnak. A falubeliek közül viszont már alig kaszál valaki, az egykori tehenészet megszűnt, takarmány se kell. A helyzet azóta javult valamit, hogy Róna Péter megvásárolta a nemesi kúriát, majd kibővítette, és sajtüzemet épített. 12 embernek ad munkát és megélhetést, ami jelentős előrelépés, ha azt vesszük alapul, hogy a településen 65-70 család él, és 60 százalékos a munkanélküliség.
New York és Oxford, csillogó bankok és tekintélyes egyetemek után miért éppen Somogy? Az ok egy homályos gyerekkori emlék az ötvenes évekből: „Valahol itt, a zselici erdő közelében voltam nyári táborban kilenc-tíz éves koromban, és azóta is őrzöm annak a vakációnak a hangulatát” – magyarázza Róna Péter a kúria impozáns nappalijában.
1999-ben, egy program nélküli hétvége előtt a felesége egy magazinban lapozgatva látta meg a hirdetést, melyben lerobbant somogyi kastélyokat ajánlottak eladásra. Eljöttek, megnézték, megvették. „A magyar kastélyok és kúriák nagy része cirádás neobarokk stílusban épült, ez viszont egy szigorúan klasszicista, gyönyörű arányokkal rendelkező, mégsem hivalkodó épület” – mondja a házigazda. A vételnek hamar híre ment a faluban: több környékbeli is felkínálta a földjét, Róna mindet megvásárolta, így lett 128 hektáros a birtok.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »