Ahogy mondani szokás, először is nézzük, miből élünk. A fiatalok, kikerülve az állami gondozásból, megkapják az életkezdési támogatásukat, ami az addig összegyűlt családi pótlékaik összege. Ezt az életkezdési támogatást az állam kiegészíti úgy, hogy összesen legfeljebb 1,7 millió forint értékű otthonteremtési kerethez juthatnak, ami ingatlanvásárláshoz kevés, és csak legfeljebb másfél évig elég nekik albérletre. Időközben egyharmaduk hajléktalanná válik.
Általánosságban elmondható, hogy amikor kikerül valaki a gyermekotthonból, rendkívüli mértékben leromlik az élethelyzete. Ennek megakadályozására jött létre a „Mi szóltunk" Alapítvány a Pénzügyi Műveltségért, méghozzá egy biztosítási szakember és egy szociális munkás együttműködésének gyümölcseként. Egy biztosítótársasággal karöltve tevékenykednek, miután láttak fantáziát abban, hogy az állami gondozottak gyámi számláján gyűlő családipótlék-összegeket egy biztosítási befektetési lehetőség révén gyarapítsák, s így akár százezres tételekkel is megnöveljék a kikerülő fiatalok életkezdési támogatását. Másrészt a bérlakáskoncepciójuk révén tartósan fedél alá is kívánják juttatni a fiatalokat úgy, hogy az érintettek a lehívott otthonteremtési támogatásukból 15 évre bérleti jogot váltanak az alapítvány tulajdonában lévő társasházi lakások egyikére. A lakást a piaci ár feléért, havi 25-30 ezer forint plusz rezsiért bérelik 15 évig. A bérleti jogot utána meghosszabbíthatják, vagy - egyfajta előtakarékossági konstrukcióban - idővel akár meg is vásárolhatják a lakást az alapítványtól, amely a biztosítási jutalékokból, bérleti díjakból és az államkötvényekbe fektetett tőke kamataiból működteti a rendszert, az ingatlankezelést is beleértve. Közben mindegyik fél jól jár: a biztosító, az alapítvány és legfőképpen maguk a fiatalok.
Szakemberek szerint egyedülállóan hiánypótló az alapítvány tevékenysége nemcsak a gyermekvédelem terén, hanem a pénzügyi szférában is. A kezdetek, azaz 2008 óta a „Mi szóltunk" idén jutott el a kibontakozásig: sikerült néhány megyében és a főváros néhány kerületében elindítaniuk programjukat, jelenleg mintegy 100 állami gondozott gyermek számláját irányították át kedvezőbb kamatozású termékekbe, mindegyiket személyre szabott módon, gyámokkal megtanácskozva, biztosítói garanciákkal és záradékokkal körbebástyázva. Leginkább azoknak a gyerekeknek a pénze gyarapítható, akiknek legalább 400-500 ezer forintjuk összegyűlt a gyámi számlájukon. Számításaik szerint, a jogszabályi változásokat is figyelembe véve, az állami gondozottak közel egyharmadára lehetne kibővíteni a rendszert a megfelelő feltételek, nem utolsó sorban a pályázati források bővülése esetén.