A független, ízig-vérig nacionalista fegyveres erő elve egyfelől kifejezte az elhatárolódást a fekete-sárga közös hadseregtől, amelyben a magyar árnyalatot képviselő honvédség csak a második vonalat jelentette. Természetesen még markánsabban érződött Horthy megnyilatkozásaiban a következetes és elszánt szembenállás a forradalmi kormányok katonapolitikájával és különösen a magyar Vörös Hadsereggel. Horthy elképzelései egy nemzeti és antikommunista hadseregről a tisztikar számára új és vonzó távlatot jelentettek.
Július 15-én adta ki első hadseregparancsát, amelyben célkitűzésként a kommunista uralom megdöntését és a megtorlást jelölte meg. A parancsot nem mint „főparancsnok", hanem mint „fővezér" írta alá. Valószínűleg azért, mert a „vezér" kifejezésben volt valami magyaros íz, hiszen a honfoglaló törzsek élén is vezérek és nem parancsnokok állottak. A hadsereg egyenruháján is megjelentek a nemzeti elemek: a piros-fehér-zöld kardbojt, a zsinóros zubbony és az ellenző nélküli Bocskai-föveg a belétűzött darutollal.
1919 augusztusának első napjaiban a magyar fővárosban egymásra torlódtak a politikai és katonai helyzetben egyaránt sarkalatos fordulatot okozó események. Elsején lemondott a Forradalmi Kormányzótanács, a kommün megbukott.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »