Az utóbbi hetekben több tekintélyes nemzetközi lap szerint is válságosra fordult a Koreai NDK államelnökének egészségi állapota. A Washington Times amerikai napilap szerint Kim Dzsong Il helyzete olyan súlyos, hogy valószínűleg egy éven belül meghal. A szöuli YTN televízió szerint a diktátor hasnyálmirigyrákban szenved. Egyéb dél-koreai hírek szerint a rendkívül rossz állapotban lévő Kim már felhagyott a nyugati orvostudomány kínálta kezeléssel, és csupán a hagyományos távol-keleti orvoslásnak hajlandó alávetni magát. Az észak-koreai hírügynökségek természetesen minden hasonló híresztelést mereven tagadnak, de a politikai körülmények és a vezetőről megjelenő felvételek mind betegségéről tesznek tanúbizonyságot. Annyi biztos, hogy tavaly augusztusban szélütést kapott, melynek következtében erősen legyengült, és el is tűnt a nyilvánosság elől. Azóta folyamatosan retusált és manipulált fotókat jelentettek meg róla, bizonyítandó, hogy az ország vezére kitűnő egészségnek örvend. A hosszú idő után a parlament ülésén ismét nyilvánosság elé lépő Kim Dzsong Il (67) olyannyira soványnak és gyengének tűnt, hogy ismét szárnyra kaptak a találgatások az észak-koreai vezetés jövőjéről.
A legvalószínűbb, hogy az államelnök legkisebb fia, Kim Dzsong Un lesz apja teljes jogú utódja. A jelenleg 26 éves fiatalemberről annyit lehet tudni, hogy Svájcban is folytatott tanulmányokat, és állítólag ugyanúgy néz ki, valamint ugyanúgy is cselekszik, mint apja.
Az Észak-Koreában jelenleg uralkodó politikai és társadalmi berendezkedés gyökerei egészen a második világháborúig nyúlnak vissza. Az ország a Szovjetuniótól az 1950-es évek elején átvett modell szerint szervezi államigazgatását, emellett a szövetségi rendszer felbomlását követően a világ talán legelzárkózottabb országává vált. A félszigetet amerikai és szovjet katonák együttesen szabadították fel a 38 éves japán megszállás alól 1945-ben. A hidegháború kezdetekor a szovjetek ugyan kivonultak, de a KNDK megalakulásával az északi országrész formálisan is kommunista irányítás alá került, míg délen amerikai katonai kormányzást vezettek be. Kim Dzsong Il 1994-ben, apja halála után vette át a hatalmat. Az ország a dzsucse ideológiáját követi, melynek fő elve szerint az ország csak saját magára támaszkodhat, ám szoros kapcsolatokat ápolnak más szocialista államokkal is, mint Vietnam, Laosz, Kambodzsa, Mianmar és Kína. Az 1990-es évek éhínségei után Kim Dzsong Il a hadseregre összpontosító és azt támogató gazdaságot hozott létre. Elméletileg a miniszterelnök az állam vezetője, azonban az igazi hatalom Kim Dzsong Il kezében van, aki a Koreai Munkáspárt és a hadsereg feje is. Az országban a sztálini örökséget továbbfejlesztve egy rendkívül kiterjedt, egyedülálló személyi kultuszt építettek ki. Az államon belül Kim Dzsong Ilt általában „kedves vezér" néven hívják, míg apját, Kim Ir Szent „nagyvezérnek" szólították. Ugyanakkor minden felnőtt ember visel a bal mellkasán egy jelvényt, amely vagy Kim Ir Szen, vagy Kim Dzsong Il arcké-pét foglalja magában.