Az első nebulók a salgótarjáni Uzoni Péter Általános Iskolában Fotó: Somorjai L.
Az Oktatási Minisztérium adatai szerint a tankönyvek ára 7000–15000 forint. Egy füzetcsomag továbbá 1500, egy tolltartó szintén 1500, egy új táska 5000–15000 forint. Az iskolai étkeztetés – támogatás nélkül – minimum havi 7000 forintot jelent.
A kormányoldal úgy látja, hogy "a rendszerváltás óta egy kormány sem vállalt át ennyit az iskolakezdés terheiből". Ezt a célt szolgálja a dupla családi pótlék, az étkezési hozzájárulás, az ingyenes tankönyvek biztosítása a minimum három gyermekes családoknak – ez utóbbi több mint 7 milliárd forinttal terheli meg az államkasszát. Medgyessy Péter miniszterelnök bejelentése értelmében pedig most folynak a tárgyalások a tanulók ingyenes balesetbiztosítása ügyében.
A Fideszt nem hatották meg az elért eredmények szerintük a kormány "az emberek zsebében kotorászik", és nem teljesítette azt a választási ígéretét, hogy ingyenessé teszi a tanulás költségeit minden diák számára. "Miközben miniszteri, államtitkári szónoklatok hangzanak el az iskolakezdéshez nyújtott soha nem látott mérték? támogatásokról, sorra látnak napvilágot a családok életét megnyomorító intézkedési tervek. A Fidesz Magyar Polgári Szövetség a családok elleni újabb támadásnak ítéli azt a kormányzati elképzelést, amely szerint jövőre akár több mint 90 százalékkal is növekedhet a diákjegyek és -bérletek ára. Továbbra sem ingyenes a tankönyv és az étkezés, a mostani bejelentés szerint pedig duplájára emelkednének a diákok utazási költségei" – írják közleményükben. Az MDF is megszólalt az ügyben: "Egyetlen iskolában sem fedezi a diákoknak ingyen járó tankönyvek árát a kormány által biztosított támogatás" – jelentette ki Hock Zoltán, az MDF budapesti elnöke sajtótájékoztatójukon.
Az MSZP a sajtótájékoztatóján viszont azt hangsúlyozta, hogy csökkent az iskolabezárások mértéke: idén ugyan 20 ezerrel kevesebb diák kezdte el az iskolát, mint tavaly, a Fidesz-kormányzás négy éve alatt azonban 308 általános iskola zárta be kapuit, számuk így 3732-ről 3424-re csökkent.
Mint arra több, tanévnyitókon elhangzott beszéd is utalt, az idei – 2004. június 15-ével befejeződő – tanév az uniós csatlakozás miatt is kiemelt jelentőségű. "A most induló 2003/2004-es tanév folyamán lesz Magyarország hivatalosan is az Európai Unió teljes jogú tagja. A végzős diákok már a csatlakozás után ballagnak, a vakációt jövőre uniós polgárként kezdi meg minden magyar pedagógus és tanuló. "Képzett, felkészült, a változásokhoz alkalmazkodni tudó polgárok nélkül kihasználatlanok maradnak azok az új lehetőségek, amelyeket a csatlakozás ad nekünk" – hívta fel a figyelmet Magyar Bálint oktatási miniszter a Vakok Állami Intézetének tanévnyitóján elhangzó beszédében. Demszky Gábor főpolgármester a fővárosi tanévnyitón pedig azt mondta: "semmiféle kényelmetlen változást" nem hoz a tanulók, a tanárok vagy a szülők számára, hogy a tanév az EU-tagság idején fejeződik be; és arról is szólt, hogy az iskolák autonómiáját semmi sem fogja korlátozni.
Az iskolabezárások mellett új oktatási intézményekkel is gyarapszik az ország. Kalocsán például a Kalyi Jag Roma Művészeti Egyesület által alapított szakiskolát avatott a Miniszterelnöki Hivatal roma ügyekért felelős politikai államtitkára, Teleki László. Az iskola megnyitásával, alternatív oktatási programjaikkal a hátrányos helyzet? romák felzárkóztatását szeretnék segíteni. "Nem az a cél, hogy legfeljebb segédmunkások legyenek a hátrányos helyzetűek, hanem hogy az európai uniós csatlakozás után is minél többeknek legyen versenyképes szakmájuk, el tudjanak helyezkedni" – mondta az államtitkár.
"Az Európai Unión belül is a saját utunkat kell járnunk
, az EU-n belül is magyarnak kell maradnunk" – hangsúlyozta Orbán Viktor volt miniszterelnök, a jobboldal frontembere a még Fidesz-kormányzat által 1,6 milliárd forinttal támogatott kollégium avatóján Kaposvárott.