Kommandósokat és terrorellenes egységeket vetett be a francia kormány az olajfinomítókat és raktárakat blokád alatt tartó sztrájkolók ellen. Az országban a felvásárlási pánik miatt több mint kétszer annyi benzin fogy, mint általában, annak ellenére, hogy a kutak 20 százaléka a készletek kimerülése miatt már bezárt. Lapzártánk idején Nicolas Sarkozy elnök kitart a nyugdíjreform mellett, és a sztrájkolók sem engednek követeléseikből, hogy a kormány ne csak az emberekkel akarja megfizettetni a válság okozta veszteségeket.
Helyszíni jelentések szerint a sztrájkhullám és a benzinpánik Párizsban, de számos más környező városban is erőszakos formát öltött. A főváros nyugati részén, Nanterre-ben a rendőrség heves összecsapásokba került csuklyás fiatalok gyújtogató és fosztogató tömegeivel. A másik jelentős gócpont az a Saint-Denis, amely a 2005. októberi és novemberi zavargások kiindulópontjaként is ismert. A rendőrség könnygáz és gumilövedékek alkalmazásával válaszolt, és eddig már csaknem kétszáz randalírozót állított elő az ország számos pontján kibontakozó erőszakos cselekményeket követően.
Hétfô reggel óta folytatódik a hat francia olajfinomító sztrájkja, egyes helyeken immár negyedik hete. A Marseille-hez közeli földközi-tengeri kikötőben negyvenhét kőolajszállító hajót nem engedtek kikötni. Az országban működő tizenkét-ezer-ötszáz benzinkút közül pénteken ezernél valamivel kevesebb, szerda reggel azonban már négyezer zárt be üzemanyaghiány miatt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »