Ha a fogak már a fogkefe vagy az étel érintésére is fájdalommal reagálnak, fogérzékenységgel állunk szemben. Ez különösen feltűnő lehet hideg vagy meleg ételek vagy folyadékok, illetve savanyú és édes ételek fogyasztása esetén. A probléma hátterében állhat ínyérzékenység, ínyvisszahúzódás vagy akár a fogzománc sérülése, elvékonyodása is. Ha a fogíny visszahúzódik, a fogidegekig futó csatornák védtelenné válnak, és a külső behatások ily módon mélyebben éreztetik hatásukat.
A fogzománcot koptathatja például a saverózió is, amit a savas ételek és italok fogyasztása válthat ki, de a fogkefe helytelen használata (például túl erős dörzsölés) vagy akár a rosszul megválasztott fogtisztító eszköz (például túl kemény sörtéjű fogkefe, dörzsölő szemcséket tartalmazó fogkrém) is okozhatja. A savas ételek alatt azonban nemcsak az ecetes, citromleves ételeket kell érteni, hanem idetartoznak a borok és egyéb alkoholos italok, a gyümölcslevek és a szénsavas italok, sőt a tea és a kávé is.
Átmeneti fogérzékenységet okozhatnak bizonyos fogászati kezelések is (például a fogkő eltávolítása, fogfehérítés vagy akár a gyökérkezelés is). Bizonyos betegségek vagy kóros állapotok (például reflux vagy bulimia) is okozhatnak ilyen problémákat. Étkezések után érdemes legalább 30 percet várni a fogmosással, mert ilyenkor a savaktól megpuhult fogzománcnak van ideje visszakeményedni, és akkor a tisztítás is kevésbé lesz fájdalmas.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »