Az úgynevezett nem-szteroid gyulladásgátlók közé tartoznak a diklofenák, a naproxén és az ibuprofén hatóanyagú szerek, amelyek tabletta vagy krém formájában is kaphatók. Az első NSAID az aszpirin volt, a kutatók ennek hatásmechanizmusa alapján tervezték meg a további NSAID-okat.
Ezek a készítmények az úgynevezett COX-enzimeket gátolják, amelyek a fájdalomért és a gyulladásért felelős prosztaglandinokat termelik. Ha sikerül csökkenteni ez utóbbiak termelődését, a fájdalom és a gyulladás enyhülni fog, azonban fontos észben tartani, hogy a kiváltó ok ezzel nem szűnik meg, csak a tüneteken enyhítettünk.
Az NSAID-okat leggyakrabban derék-, váll-, hát-, fej- és izomfájdalmakra szedjük. Többnyire szerencsére csak alkalmanként van szükség rájuk, de előfordulhat, hogy valaki hosszabb ideig vagy rendszeresen kénytelen szedni ezeket a készítményeket. Bár vény nélkül kaphatóak, és viszonylag gyors megoldást kínálnak, fontos tudni, hogy hosszú távon kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak. Ezért célszerű a lehető legrövidebb ideig és a legkisebb hatásos dózisban szedni ezeket a gyógyszereket.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »