Ha a szabadban tartózkodunk vagy dolgozunk, minden esetben gondoskodjunk szemünk megfelelő védelméről. Hiszen nem csupán a víztükörről visszaverődő napfény irritálhatja a szemünket, de a világos felületek, épületek is kellemetlenül felerősíthetik a napsugarakat. És akkor még nem is beszéltünk az ultraibolya sugárzásról, mely főleg hosszú távon jelent veszélyt, és számos szemészeti problémához vezethet. Az élet folyamán befogadott sugárzás hatása ugyanis – ugyanúgy, mint bőrünk esetében – összeadódik, a károsodás pedig szinte észrevétlenül alakul ki.
Bár az UV-fény nagy részét, 98,5 százalékát az egészséges szaruhártya és a szemlencse önmaga is képes megszűrni, a fennmaradó 1,5 százalék a természetes védekező rendszer ellenére is behatol a szembe, és eléri a sérülékeny retinát. Különösen fényérzékenyek a kék és zöld szemek, ezért ezek még körültekintőbb védelmet igényelnek.
A túl erős napsugárzás olyan problémát is okozhat, amire nem is gondolnánk: az irritált rész könnyen megég, lepirul, begyullad, kötőhártya-gyulladás alakulhat ki. A szürke hályog kialakulásában szintén nagy szerepet játszik a túl sok UV-fény, és a tipikusan időskorban jelentkező sárgatestsorvadás (makuladegeneráció) egyik okozója is. Egyébként a fokozott napsugárzásnak kitett személyeknél gyakrabban alakul ki kúszóhályog is.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »