Az allergiás gyulladás többnyire akkor jelentkezik, amikor az allergén a szempillákra vagy magába a szembe kerül, és irritálja az idegvégződéseket. A szem ilyenkor megduzzadhat, viszketni és könnyezni kezd. Az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás ma már jól kezelhető gyógyszerekkel, különféle szemcseppekkel vagy – enyhébb formájában – műkönnyel is.
Gyakran azonban kombinálni is kell a különféle szereket, mert az allergiára alkalmazandó antihisztaminok ugyan csökkentik a könnytermelést, viszont sokszor épp szemszárazságot váltanak ki, amelynek enyhítésére műkönny használata javasolt. Ez azért is fontos, mert a szem dörzsölésekor az allergének vagy pollenszemcsék tovább súlyosbíthatják a tüneteket, ha bekerülnek a szembe. Ráadásul az erős dörzsölés hatására apró sebek keletkezhetnek a szemgolyón, ami súlyos látáskárosodáshoz is vezethet. A kellemetlenségeken enyhíthetünk hideg vizes öblögetéssel, vagy ha langyos vizes vattapamacsot helyezünk becsukott szemünkre, és pár percig így pihenünk.
Nem árt figyelni arra is, hogy vajon nem kedvenc szemránckrémünk vagy szemfestékünk okozza-e a kellemetlen tüneteket? Érdemes áttanulmányozni azok összetevőit, vagy kipróbálni, hogy ha kis szünetet tartunk a használatukkal, elmúlnak-e a panaszok. A különböző fertőzések elkerülése érdekében pedig a szemceruzát vagy szempillaspirált is tanácsos gyakrabban cserélni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »