Mivel az erős napsugárzás kárt okozhat a látásunkban, fontos, hogy szemünket is felkészítsük a nyaralásra. Ha vízpart mellé utazunk, fontos észben tartani, hogy ott nagyobb lesz a fényvisszaverődés, ezért elengedhetetlen a napszemüveg használata. Az irritált szem ugyanis megéghet, begyulladhat, kötőhártya-gyulladás alakulhat ki rajta. Vízparton akár hóvakságot is kaphatunk, ami ugyan viszonylag gyorsan gyógyul, mégis kellemetlenné (adott esetben fájdalmassá) teheti a nyaralást.
Az UV-fény nagy részét az egészséges szaruhártya és a szemlencse képes kiszűrni, kisebb része viszont behatol a szembe, ahol maradandó károsodást okozhat a retinán. Érdekes módon ez a jelenség kevésbé veszélyezteti a barna szeműeket, akiknél az erősebben pigmentált írisz nagyobb védelmet jelent. A világos (kék vagy zöld) szeműek viszont fokozottabban ügyeljenek a káros sugarakra. És ez nem csak a felnőttekre érvényes! Érdemes a gyermekeket is minél előbb hozzászoktatni a napszemüveg viseléséhez, hiszen az ő szemük még nem képes kiszűrni annyi UV-sugárzást, így fokozottabban veszélyeztetettek.
Az ultraibolya-sugárzásnak való kitettség főként hosszú távon jelenthet veszélyt, hiszen a sugárzás hatása összeadódik. Bár sokan nem tulajdonítanak jelentőséget a látásromlás első jeleinek, érdemes mégis minél előbb a rendellenességek végére járni, hiszen minél előbb fény derül egy problémára, annál nagyobb eséllyel lesz kezelhető. Ezért, ha romlik az éjszakai látásunk, vagy változik a színérzékelésünk, forduljunk minél előbb szakemberhez! A túlzott napsugárzás a szürke hályog vagy az időskori makuladegeneráció (sárgatest-sorvadás) kialakulásában is szerepet játszhat.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »