Az utóbbi évtizedben ugrásszerűen nőtt az egzotikus állatok, hüllők, pókok és kisállatok népszerűsége: viszik, veszik, adják, szaporítják ezeket az állatokat, mindenféle kötöttség nélkül – mondja Szabó Zsolt terrarista, vagyis terráriumban tartott egzotikus állatokkal foglalkozó szakember. Pedig a különleges állatok tartására speciális szabályok vonatkoznak (lásd keretes írásunkat), ezek figyelmen kívül hagyása akár komoly sérüléseket is eredményezhet – és nem csak a gazdiknak.
A szakember szerint tipikusnak tekinthető eset volt, amikor járókelők akartak egy teknőst a zöldbe visszavinni, ám az állat megharapta egyiküket. Kiderült, hogy aligátorteknősről volt szó, amelynek harapása akár csonkolhatta volna a gyanútlan hölgyet. Szabó Zsolt hozzáteszi: rengeteg esetben előfordul, hogy az exkluzívnak indult állattartás nyűggé, majd egyenesen teherré válik. Jobb esetben a megunt kedvencet egy állatvédő szervezet útján helyezik el volt gazdái, de a gyakorlatban inkább egyszerűen kidobják. Ha illegálisan tartott veszélyes állatról van szó, akkor általában csak a szerencsén múlik a komolyabb balesetek elkerülése.
A hüllőtartás nemcsak kedvtelés, hanem üzlet is annak, aki ért hozzá. Szabolcs éveken át tartott kígyókat, előbb hobbiból, később a kígyók bőréért, amelyet illegálisan értékesítettek azok, akik megvették tőle az állatokat. A kígyókból származó jövedelem nagyon sokat lendített a család megélhetésén, mondja Szabolcs, de a szomszédok valahogy értesültek a tenyészetről, és feljelentették. Az összes hatóság kivonult, még a gyámügy is, és komolyan vegzálták a családot, majd egy kisebb pénzbírsággal és persze a „vállalkozás” megszüntetésével befejeződött az ügy.