Február 3-án egy szingapúri férfi a Szabadság híd felett légi felvételt készített, azonban a vezérlő és a drón közötti kapcsolat megszakadása miatt elvesztette irányítását az eszközön, így a szárnyas lezuhant egy közlekedő autóra, betörve annak szélvédőjét. A 23 éves férfi ellen eljárást indítottak. Az eset kapcsán joggal merül fel a kérdés, hogy milyen feltételekkel lehet drónt használni?
A jelenleg érvényben levő légügyi szabályozások értelmében minden repítés előtt légtérhasználati kérelmet szükséges benyújtani a Honvédelmi Minisztérium Állami Légügyi Főosztályához, ahol engedélyezik a légi játékot. Az eseti légtérhasználati hozzájárulás legfeljebb 30 napra igényelhető. A szabályt betartva igencsak nehezen lehet élvezni a drónreptetésben rejlő örömöket, hiszen az adminisztrációs tevékenységek és az engedély beszerzése miatt 30 napra előre kell megtervezni a programot. Ez azonban sok esetben nem megvalósítható – akár egy sürgős megrendelés miatt –, így igen gyakran elmarad az engedélyeztetés. Az érvényes légtérhasználati engedély ellenőrzése szinte lehetetlen, hiszen a drónt távolról vezérlő pilóta akár több száz méterre is lehet eszközétől, így nehezen fellelhető a kiléte.
Ezeket a problémákat hivatott orvosolni, és a nyitott kérdéseket szabályozza a várakozások szerint idén július 1-jén hatályba lépő, pilóta nélküli légi járművekről szóló, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kibocsátott rendelet. Ennek értelmében kiváltható lesz a légtérhasználati engedély megszerzése, akár kevesebb idő alatt, könnyített eljárás keretében. Az új jogszabályban várhatóan azt is meg fogják határozni, hogy érvényes felelősségbiztosítással rendelkezzenek az üzemeltetők – jelenleg „csak” kiemelten ajánlott a szárnyas biztosítása.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »