Míg korábbi kutatások azt hangsúlyozták, hogy a random sejtmutáció felelős leginkább a tumorok kialakulásáért, egy új felfedezés megdönteni látszik ezt az úgynevezett „balszerencse hipotézist”. A tudósok szerint ugyanis a külső tényezők sokkal nagyobb szerepet játszanak, mint korábban gondolták – vagyis számos rákos megbetegedés jobban megelőzhető. Ugyanakkor a megállapítás valószínűleg vitákat kavar majd a szakmában, mivel azt sugallja, hogy a daganatos betegség kialakulásának esélye olyan életmódváltásokkal csökkenthető, mint a napozás elkerülése, a fokozott testmozgás vagy az elszívott cigaretták számának redukálása.
Egy brit statisztikus szerint az eredmények azt mutatják, hogy a rákos betegségek 70-90 százaléka nem alakulna ki, ha az összes külső tényezőt egy „varázsütéssel” megszüntethetnénk. Kate Allen a Rákkutatási Világalap (WCRF) munkatársa (képünkön) azonban úgy véli, „nem igaz az, hogy a legtöbb daganat »csak úgy« alakul ki, és hogy semmit nem tehetünk a megelőzésük érdekében. Kutatásunk azt mutatja, hogy az életmódunkba beiktathatunk olyan változtatásokat, amelyekkel jelentősen csökkenthetjük a rák kockázatát. Sőt, azt is tudjuk, hogy az Egyesült Királyságban a három leggyakoribb daganatos megbetegedést egészségesebb étkezéssel, több testmozgással és az egészséges testsúly megőrzésével meg lehetne előzni.”
2015 elején már készült egy tanulmány, ami viszont arra mutatott rá, hogy a megbetegedések 65 százaléka elkerülhetetlen, és azokat a sejtosztódás olyan random hibái generálják, amelyekre az embernek nincs ráhatása. A Johns Hopkins Egyetem tavaly januárban azt állította, hogy minél többször osztódnak a sejtek, annál nagyobb az esély a mutációra, ami megmagyarázza, hogy miért valószínűbb a tumorok kialakulása a testnek azon részeiben, ahol a sejtosztódás gyorsabb (például a vastagbélben).