A közönséges kullancs (Ixodes ricinus) számos kórokozót hordozhat és terjeszthet, amelyekkel vérszívása során az embert is megfertőzheti. E betegségek közül Magyarországon elsősorban a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás (FSME) fordul elő.
A két betegség mind kórokozóját, mind lefolyását, mind a védekezés módját tekintve eltér. Míg 2015-ben 1445 Lyme-kóros esetet regisztráltak, a kullancs okozta vírusos agyvelőgyulladás esetszáma 106 volt. Utóbbi tehát relatíve ritka, de súlyos következményekkel járhat.
A kullancsvírus okozta agyvelőgyulladás kezdeti, influenzára hasonlító tünetei egy-két hét lappangási idő után jelentkeznek, és a legtöbb esetben ebben a fázisban véget is ér a betegség. Az esetek 10-20 százalékában azonban átmeneti panaszmentesség után idegrendszeri tünetek, bénulások, beszédzavar, érzészavarok, aluszékonyság jelentkezhetnek. A betegségre nincsen speciális gyógymód, és sajnos a fertőzés lezajlása után is maradhatnak vissza károsodások – mondja dr. Ipolyi-Topál Gitta háziorvos.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »