hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Ciánmérgezés önköltségen

2014. 08. 07.
Ki ne kapott volna már kéretlen e-maileket csodamódszerekről, melyeket a „gonosz és profitéhes” gyógyszeripar szándékosan titkol előlünk? Ezek közül egyik klasszikus a B17-vitaminról, vagyis sárgabarackmag-kivonatról szól, mivel egyesek rákellenes hatást tulajdonítanak a vegyületnek. A történet bővelkedik fordulatokban, börtönbüntetésekben és érdekes alakokban.

A csonthéjasok magjában, így a sárgabarackmagban is megtalálható az amigdalin (mások szerint B17-vitamin), mely a szervezetben egy bizonyos enzim hatására cukrokra, benzaldehidre és cianidra bomlik. Ilyen enzimet az emberi szervezet nem termel, így lehetséges az, hogy nem feltétlenül kapunk cianidmérgezést a sárgabarackmag fogyasztásától. De akár kaphatnánk is, mivel a béta-glükozidáz enzimet a táplálékkal is magunkhoz vehetjük, és ha ily módon egyszerre kerül a bélrendszerünkbe bontóenzim és amigdalin is, a bomlás végbemegy, és a keletkező cianid mérgezést okoz.

A történet a huszadik század első felében kezdődik. Idősebb Ernst Krebs petrezselyemkivonatot árult az első világháború alatt kitört spanyolnátha-járvány áldozatainak, melyet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) betiltott. Fiával később egy másik anyagot is szabadalmaztattak, amit szívbetegségre és rákra szándékoztak forgalomba hozni, csakhogy illegális államközi terjesztés miatt pénzbírságra és felfüggesztett börtönre ítélték 1961-ben. Később az ifjabb Krebs – akit szerényen csak Dr. Krebsként emlegettek, de sosem volt orvosi diplomája, csak egy összesen öt intézmény látogatásával megszerzett főiskolai végzettsége – lett a B17-vitamin atyja. Csempészetre szánt whisky illatanyagát igyekezett előállítani, így jutott a sárgabarackmag-kivonathoz, majd az általa laetrilnek nevezett anyaghoz. (Ugyanaz, mint az amigdalin, csak szintetikus lévén nagyobb mennyiségben előállítható.) Apjával szabadalmaztatták az újonnan talált vegyületet. Ifj. Krebs azt állította, hogy a daganatsejtek a laetrilt cianidra bontják, így elpusztulnak, vagyis az anyag rákellenes hatású. Ez az állítás azóta sem igazolódott, és persze sosem derült ki az anyag vitamin mivolta sem.

A B17-vitamin akkor kapott új lendületet, amikor egy néhai berepülő pilóta, bizonyos Andrew R. L. McNaughton – aki egyébként a háború után olcsón szerzett hadifelszereléssel üzletelt többek közt Fidel Castróval is –  alapítványt hozott létre, és részt vállalt a marketingben, gyártásban, a kanadai terjesztésben. Rávett egy sebészt és egy újságírót, hogy támogassák a laetril ügyét.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!