A „magyar tenger” változatossága mindig elkápráztatja az idelátogatót. A neves magyar író, Déry Tibor nem véletlenül vallotta: „Ha a boldogságot egy tájjal akarnám kifejezni, a Balatont választanám.” Ezen belül is fontos idegenforgalmi központ Balatonlelle, mely már kiérdemelte a „napfényes”, a „virágos” és a „vendégszerető” jelzéseket is. Sokszínű arculatát ugyanis nemcsak gyönyörű fekvésének, hangulatos, építészetileg értékes épületeinek, beszédes történelmének és gazdag kultúrájának köszönheti, hanem korszerű fejlesztéseinek is – mindezzel mára az egyik legdinamikusabban fejlődő településünk lett.
Ám igazából az 1800-as évek végétől már kialakult a nyaralókultúra, és 1896-ban szélesebb körben is felfedezték a települést. 1931-ben épült a kikötő és a hajóállomás. Ezt követően számtalan tudós, művész választotta pihenő-, sőt alkotóhelyéül Lellét, és ez ma sincs másképp. Az üdülőtelep a Balaton régi árterületén létesült, míg az „ófalu” a Somogyi-dombság gazdagon termő, löszös nyúlványaira települt.
2003-ban és 2004-ben a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kék zászlóval jutalmazta a lellei strandok kiváló vízminőségét. Szintén 2004-ben a Balaton régió legvirágosabb strandja kitüntető címet is elnyerte. Vonzerejét gazdagító legújabb büszkesége pedig a központjához tartozó partszakaszon a Napfény Strand. Balatonlelle polgármestere, Kenéz István lapunknak elmondta:
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »