A legkeresettebb szakma 2013-ban a gépészmérnök, a gépkezelő és a bolti eladó volt – ezekkel a végzettségekkel lehetett a leggyorsabban állást találni itthon. Országos átlagban legalább száz pályakezdő bolti eladó, termék-összeszerelő, húsfeldolgozó, lakatos és forgácsoló felvételét tervezték a vállalatok – derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI) felméréséből. Ugyanez a helyzet a pénztáros, a villamosipari technikus, a hegesztő, a fémmegmunkáló, a rakodómunkás, a pék, az ügyfélkapcsolati munkatárs és a szabó szakmáknál is. A frissdiplomások közül a villamos- és gépészmérnökök, illetve az elemző közgazdászok találtak a legkönnyebben állást. Nehezebb dolguk volt a cukrászoknak, a szoftver- és alkalmazásfejlesztőknek, az erdő- és építőmérnököknek, a rendszergazdáknak, a fa- és könnyűipari technikusoknak, az ápolóknak, az újságíróknak, a könyvelőknek – ezekben a szakmákban mindössze 10-19 pályakezdő felvételét tervezték a cégek.
A fejvadász cégek álláskeresési technikákat oktató szakemberei sokak számára megfizethetetlenek, így alternatív megoldást nyújthatnak a munkaügyi központok ingyenes szolgáltatásai (adatbázisok, pszichológusok tanácsadásai, tanfolyamok szervezése). Ide fordult Vera is, aki második gyermekének születése utáni gyesről szeretne visszatérni a munka világába. Két diplomával rendelkezik. A gyes hivatalos lejártát követően regisztrált a Munkaügyi Központ helyi kirendeltségébe, ahol elmondása szerint vegyes a kép, de többségben vannak az alacsonyabb végzettségűek.
Főként a fiatalabb és a nyugdíj előtt álló korosztály képviselteti magát. Itt – ha a jogszabályi feltételeknek megfelel valaki – 3 hónapig jogosult álláskeresési támogatásra, amelynek összege változó, a megelőző kereset függvénye. Korábban 9 hónapig járt ez a támogatás, amelyet a jelenlegi kormány lecsökkentett 3 hónapra. Elmondása szerint kisgyermekek mellett egyértelműen továbbra is hátrányból indul. A tapasztalata az, hogy 3 hónap kevés arra, hogy valaki a végzettségének és képességének megfelelő munkát találjon. Kéthavonta rendelik vissza a regisztráltakat, akik vállalják az együttműködést. Ha letelik a 3 hónap, továbbra is regisztráltként lehet kérni a nyilvántartást, de ellátásként már csak a szociális segély jár, ami mellett legalább a tb-ellátás is megmarad. Illetve jöhet a közmunka.