Amennyiben úgy döntünk, hogy autóvásárlásba kezdünk, már a keresés előtt sok fontos kérdést kell megválaszolnunk. Ez a későbbiek során meghatározza a fenntartási, szervizelési költségeket, a vezetési élményt. Először is el kell dönteni, hogy használt vagy új autót vásároljunk-e. Legtöbbször erre a kérdésre a pénztárcánk vastagsága adja meg a választ – így sok esetben marad a használt autó alternatívája. Ám ennek megfelelően kisebb sérülésekkel, hiányosságokkal is számolni kell.
Érdemes megfogalmazni, hogy pontosan milyen igénybevételnek lesz kitéve az autó: városi vagy inkább autópályás közlekedéshez, hosszabb utazásokhoz vagy csak hétvégi családi programokhoz van rá szükség. Emellett fontos meghatározni, hogy első vagy második autó lesz-e a családban, hány személy fogja használni, mekkora csomagtartóra lesz szükség, továbbá az ajtók száma és a sebességváltó típusa sem elhanyagolható kérdés. Az üzemeltetési költségek miatt a teljesítményt is érdemes meghatározni. Mérlegelni kell, hogy benzin- vagy dízelmeghajtású autót válasszunk-e. A jelenlegi üzemanyagárak mellett a dízelautók csak magas futásteljesítménnyel tudják ledolgozni az árukat, hátrányuk, hogy a javítási költségek magasabbak a benzines társukénál.
Ha vannak olyan extrák, amelyeket feltétlenül szeretnénk élvezni az autónkban, már az elején írjuk fel a listára. Ezekkel növelhetjük a biztonságot és a kényelmet a közlekedés során! Ha a lényeges kérdéseket sikerült tisztázni, már csak azt kell eldönteni, hogy maximum milyen összeget költenénk a gépkocsira. A kalkuláció során fontos számolni az átíráskor felmerülő költségekkel, a vagyonosodási adóval, a kötelező biztosítással, az első szerviz díjával és természetesen a megvásárlás utáni folyamatos kiadásokkal (parkolás, üzemanyag, autókozmetika, esetleges javítási költségek stb.)