Az RFID (Radio Frequency IDentification) automatikus azonosításhoz és adatközléshez használt technológia, melynek lényege: adatok tárolása és továbbítása RFID-címkék segítségével. Maga a címke egy kis antennából és egy mikrochipből áll és beépíthető az azonosítani kívánt objektumba, legyen az akár árucikk, akár egy ember. A mikrochipről az adatokat RFID-olvasó segítségével nyerhetjük ki. Ezt a technológiát ma többek között díjfizető, biztonsági és beléptető rendszereknél, vagyontárgyak nyomkövetésére, valamint okostelefonokban is használják.
Ha az interneten keringő híresztelések igazak, a magyar kormány által kibocsátott személyazonossági okmányok már ilyen érzékelővel ellátva jutnak az állampolgárok birtokába, és a diákigazolványokba is ez a chip kerül.
Először a Nemzeti Egységes Kártyarendszer miniszteri biztosát, Vetési Iván urat próbáltuk szóra bírni, de titkárnője állítása szerint folyamatosan értekezletei vannak, úgyhogy nem tud a rendelkezésünkre állni. Hivatalának sajtóosztályától az illetékes Oktatási Hivatalhoz továbbították levelünket. Sajnos ez az állítás nem bizonyult igaznak, mert érdeklődésünkre közölték: semmi ilyet nem kaptak a miniszteri biztostól. Az Oktatási Hivatal (OH) hosszas győzködésre elárulta, hogy az új típusú diákigazolványokban kontaktusmentes MiFare PlusX 4K chip található, ami típusát tekintve a világ összes RFID azonosítóinak több mint 70 százalékát kitevő technológián alapul. Megtudtuk továbbá, hogy „az Oktatási Hivatal nem folytatott arra irányuló vizsgálatot, hogy a chip alkalmas-e az azt tartalmazó kártyát birtokló személy nyomon követésére”, továbbá abban a kérdésben sem kompetensek, hogy az egyes oktatási intézmények vagy BKV-állomások szerelnek-e fel beléptető kapukat adatok leolvasására. Ebben a kérdésben – mondja az OH – az illetékes szervezeteket (intézményi fenntartók, BKK) kellene megkeresni. Megkerestük őket is.